Reklama

Terytorialsi dostarczają świąteczne paczki dla weteranów. Byli w też w Domu Seniora w Świderkach

Opublikowano:
Autor:

Terytorialsi dostarczają świąteczne paczki dla weteranów. Byli w też w Domu Seniora w Świderkach  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 300 wielkanocnych Święconek trafiło w sobotę rano do weteranów, kombatantów, a także osób starszych i samotnych z naszego regionu. To wspólna inicjatywa Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Fundacji Niepodległości oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przedświąteczny czas, jak zawsze jest dla Terytorialsów okresem szczególnej troski o kombatantów, weteranów, seniorów i osoby samotne. Akcja dostarczania tradycyjnej polskiej Święconki wpisuje się w zadania, jakie Terytorialsi realizują od 18 marca w ramach operacji „Odporna Wiosna” na rzecz lokalnej społeczności.  
Inicjatorem świątecznej pomocy dla weteranów jest Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przy współpracy z Fundacją Niepodległości oraz 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej. W tym roku, ze wsparciem finansowym, przyłączył się również Polonijny Klub Aktywności Sportowej PAKAs z Wiednia.  


- Pomimo epidemii i społecznej samoizolacji nie zapominamy o weteranach gdyż to dzięki nim wiemy skąd idziemy i wiemy dokąd podążać. Epidemia spowodowała, że musieliśmy zmienić formułę akcji „Paczka dla weterana". Były nawet obawy, że edycji Wielkanoc 2020 nie będzie, jednak nowe wyzwania wymuszają nowe działania. – powiedział Andrzej Mazurek, prezes LS 27 WDP AK.

Wspólnymi siłami udało się przygotować 300 paczek, w których nie zabrakło tradycyjnego wielkanocnego chlebka, kraszanek i cukrowych baranków. Pokarmy pobłogosławili wojskowi kapelani. Pakowaniem darów oraz dystrybucją zajęli się Terytorialsi z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa, którzy dostarczyli paczki do osób w całym województwie.     
 
- Weteranom jesteśmy winni wsparcie i szacunek za ich walkę o wolną Polskę. Ale w dzisiejszych czasach możemy także od tego niezwykłego pokolenia Weteranów wiele się nauczyć - jak poczucie odpowiedzialności i dyscyplina, przed laty pomocne w walce, mogą dzisiaj Polakom pomóc przezwyciężyć epidemię. - powiedział Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, współinicjator akcji.  

WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5,5 tys. Żołnierzy WOT, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Terytorialsi dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.  

Terytorialsi w Domu Seniora w Świderkach:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE