Reklama

74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

74 lata po Powstaniu. Patriotyczne obchody w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkudziesięciu mieszkańców Łukowa spotkało się 1 sierpnia w parku miejskim, by uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Kulminacją wydarzenia były syreny, które zawyły punktualnie o godz. 17.00.

Dziś mija 74 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomimo czasu zryw mieszkańców stolicy wciąż budzi gorące emocje i rokrocznie przed 1 sierpnia ścierają się orędownicy różnych poglądów na tamte wydarzenia. Zwolennicy godnego upamiętnienia poległych przed laty Polaków spotkali się dziś w parku miejskim w Łukowie, by chwilą ciszy uczcić pamięć walczących o wolną Ojczyznę.

Przed „mówiącym kamieniem” upamiętniającym powstańców z Ziemi Łukowskiej złożone zostały kwiaty i znicze. Punktualnie o godzinie 17 zawyły też syreny, a obecni w parku mieszkańcy zastygli w bezruchu. Prowadząca uroczystość Ewa Sposób z Towarzystwa Fruwającej Muchy przypomniała tragiczne wydarzenia sprzed lat i wspomniała sylwetkę Henryka Jerzego Chmielewskiego (znanego jako Papcio Chmiel) który w przeszłości był związany z Łukowem i który był uczestnikiem warszawskiego powstania. Głos zabrał też Poeta Jan Janusz Jastrzębski.

Osoby, które pojawiły się w środowe popołudnie w parku, mogły także wziąć udział w śpiewaniu patriotycznych piosenek. Dopełnieniem wydarzenia był 63-minutowy bieg w wykonaniu Biegaczy Pomagaczy, symbolizujący każdy dzień przegranego ostatecznie zrywu niepodległościowego. Organizatorzy przygotowali też degustację powstańczych dań.

Organizatorami wydarzenia byli Miasto Łuków, ŁOK, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Klub CWS, Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc oraz Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE