Reklama

Reklama

Wiceburmistrz: Czy to jest sugestia likwidacji szkoły nr 3 w Łukowie?

Opublikowano: pt, 29 paź 2021 08:43
Autor:

Wiceburmistrz: Czy to jest sugestia likwidacji szkoły nr 3 w Łukowie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie - Nie będziemy się przepychali. Czy to będzie "Trójka"? Likwidacja szkoły to nic strasznego. W ubiegłym roku zlikwidowałem jedną - mówi nowy radny Sebastian Ignaciuk.

Reklama

Sporo emocji wywołała dyskusja nad stanem łukowskiej oświaty i jej finansowaniem. Łuków nie wyróżnia się tu na tle innych samorządów. Do utrzymania szkół trzeba dokładać. W roku 2020 było to 22 mln zł. Zdaniem radnego Jarosława Oklińskiego inwestycja w oświatę jest najlepsza z możliwych. Okliński ocenia, że baza lokalowa jest niezła, a ciągłego dofinansowywania wymagają zajęcie dodatkowe. - Mam nadzieję, ze znajdą się na nie pieniądze - zaznacza radny. 

Potrzebna optymalizacja

Sebastian Ignaciuk uważa, że koszty w oświacie "trzeba optymalizować" w ramach "kontroli zarządczej".
- Nie mówmy, że będziemy dokładać do oświaty, ale musimy to robić tak, żebyśmy to udźwignęli za rok, a wiem, że może być z tym duży problem - mówi radny. Chodzi  o niższą z roku na rok subwencję oświatową. 

 Robert  Dołęga z PiS chciał pochylić się ilością dzieci w łukowskich szkłach. Z obliczeń radnego wyszło, że najmniej liczne klasy są w Szkole Podstawowej nr 3. Średnio 15 uczniów na oddział. (Do SP 3 uczęszcza 149 uczniów - dod. red.). - Kiedy w końcu zaczniemy rozmawiać o optymalizacji kosztów - zapytał Dołęga. 

"Trójka odbudowuje się"

-  Czy to jest sugestia, żeby likwidować szkołę nr 3? - zapytał w pewnym momencie Mateusz Popławski.

- Jeżeli tak, to trzeba to powiedzieć wyraźnie - dodał wiceburmistrz. 

Zdaniem Popławskiego "Trójka" odbudowuje się po reformie oświaty wprowadzonej przez rząd PiS. Chodzi o likwidacje gimnazjów.  Wcześni radziła sobie świetnie. Popławski przypomniał, że w wyniku reformy jeden rocznik "odszedł" do szkół średnich, a za uczniami subwencja. - Nie powinniśmy mówić źle o "Trójce". Szkoła realizuje nowe programy: robotykę, programowanie. Trzeba poprawić marketing, żeby rodzice wiedzieli co się dzieje - tłumaczy Popławski. Dodaje, że nadzieją na pozyskanie przez szkołę nowych uczniów jest fakt, że na ul. Farfak powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. - Mam nadzieje, że klasy pierwsze nie będą już miały po 15 uczniów, a co najmniej 20 lub więcej - kończy zastępca burmistrza. 

- Szkoły i przedszkola to nie fabryki gwoździe. Tego nie da się przeliczyć na sztukę. czasem tak jest, że kształcenie w jednej placówce jest droższe niż w drugiej  - uważa radny Jarosław Okliński. 

Ignaciuk: Dopłacamy 22 mln zł 

-  Nie będziemy się przepychali. Czy to będzie "Trójka"? Likwidacja szkoły to nic strasznego. W ubiegłym roku zlikwidowałem jedną - mówi nowy radny Sebastian Ignaciuk. Chodzi o szkołę we Wnętrznem w gminie Stanin gdzie Ignaciuk kieruje wydziałem oświaty. 

W rozmowie z Łuków24.pl  podkreśla, że nie chce likwidować szkół.  - Żaden radny, w tym ja, nie ma zamiaru likwidować żadnej placówki. Ale każdy z nas  radny, burmistrz, pan naczelnik jest zaniepokojony sytuacją, w której się znaleźliśmy, a dokładnie jej skalą. Ponad 22 mln. zł miasto z własnych środków dokłada do oświaty. Subwencja jest niedoszacowana - mówi Ignaciuk.

- Wątpię żeby ta sytuacja się poprawiła.  A miasto musi realizować także inne zadania, które są oczekiwane przez mieszkańców. Jeżeli subwencja dalej będzie tak niska to samorządy zarżną swój budżet. Niestety. - kończy. 

To byłaby katastrofa 

Zdanie o "likwidacji szkoły", które z ust Ignaciuka padło podczas sesji spotkało się z ostrą reakcją  Mariusza Chudka. - Ktoś tu chyba odleciał. W realiach naszego miasta likwidacja jakiejkolwiek szkoły jest katastrofą. Katastrofą dla dzieci, nauczycieli i ekipy rządzącej miastem - uważa Chudek. Dodaje, że w Łukowie nie będzie takiej sytuacji. - To nie są standardy gminy Stanin - zakończył Chudek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 25 dni temu | ocena +1 / -0

  Niki

  Poczekajcie jeszcze rok, dwa. Nie będzie miał kto uczyć wasze dzieci czy wnuki.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  G G

  Przy strajku nauczycieli w czasie matur przekonaliśmy się jacy to patrioci niemcy 400 000 polska 700 000 takie koszty panstw i samorządów polski nauczyciel pracuję 50% czasu innych panstw

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  przykre ale prawdziwe

  Drodzy Państwo nie trzeba likwidować żadnej szkoły, patrząc na demografię Łukowa to za 10 lat jedna z podstawówek będzie świeciła pustkami, bo nie będzie dzieciaków. Łuków w chwil obecnej ok 28 tyś. mieszkańców w 2030 rok ma liczyć ok. 24.5 tyś mieszkańców i ponad 40 % to mieszkańcy powyżej 60 roku życia .

 • miesiąc temu | ocena +8 / -0

  obserwator

  likwidator ze Stanina zlikwidował jonnik i likwidował go 2 lata, a Wnętrzne działa, dzieci tam się uczą nauczyciele pracują mimo ze jest to szkoła prowadzona przez stowarzyszenie a nie jst

 • miesiąc temu | ocena +4 / -2

  👽

  Czy klasa 15 osobowa to nienormalność? Nienormalność to klasa 30 osobowa

 • miesiąc temu | ocena +3 / -7

  shrek

  Środowisko nauczycielskie to swoiste "państwo w państwie". Kasta nie do ruszenia! Nie dość, że pracują jedynie 18 godzin w tygodniu to ile mają wolnego! Prawie 4 miesiące w roku, gdzie zwykły pracownik ma 26 dni. Pracują zatem tylko 8 miesięcy w roku i to za jakie ogromne pieniądze w przeliczeniu na miesiąc! Wychodzi im około 10.000 zł. miesięcznie... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +3 / -6

  falko

  Likwidacja trójki może i nie jest złym pomysłem. Zrobić nauczycielom normalny 40-godzinny tydzień pracy i zaraz się okaże, iż mamy ich zdecydowanie za dużo. Dlaczego ja mam pracować 40 godzin w tygodniu a taki nauczyciel jeden z drugim tylko 18 ???

  • miesiąc temu | ocena +4 / -1

   sylwek

   Zgadzam się z Falko. Proszę zobaczyć jakich zawodów jest w Radzie Miasta najwięcej. Oczywiście nauczycieli, bo mają zbyt dużo czasu wolnego i zero odpowiedzialności!

   • miesiąc temu | ocena +9 / -0

    szansa

    Przecież tam pracuje żona burmistrza nie ma szans

   • miesiąc temu | ocena +2 / -3

    Masa

    A może są najlepiej zorganizowani i wykształceni? Proszę się zamienić z nauczycielem i pójść do pracy do szkoły na miesiąc . Policzycie ile to godzin i jaka jest to odpowiedzialność .

 • miesiąc temu | ocena +4 / -6

  rychu

  Brawo Mariusz!!! Z takimi ludźmi trzeba stanowczo.