Reklama

Reklama

Wiceburmistrz: Czy to jest sugestia likwidacji szkoły nr 3 w Łukowie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wiceburmistrz: Czy to jest sugestia likwidacji szkoły nr 3 w Łukowie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie - Nie będziemy się przepychali. Czy to będzie "Trójka"? Likwidacja szkoły to nic strasznego. W ubiegłym roku zlikwidowałem jedną - mówi nowy radny Sebastian Ignaciuk.

Reklama

Sporo emocji wywołała dyskusja nad stanem łukowskiej oświaty i jej finansowaniem. Łuków nie wyróżnia się tu na tle innych samorządów. Do utrzymania szkół trzeba dokładać. W roku 2020 było to 22 mln zł. Zdaniem radnego Jarosława Oklińskiego inwestycja w oświatę jest najlepsza z możliwych. Okliński ocenia, że baza lokalowa jest niezła, a ciągłego dofinansowywania wymagają zajęcie dodatkowe. - Mam nadzieję, ze znajdą się na nie pieniądze - zaznacza radny. 

Potrzebna optymalizacja

Sebastian Ignaciuk uważa, że koszty w oświacie "trzeba optymalizować" w ramach "kontroli zarządczej".
- Nie mówmy, że będziemy dokładać do oświaty, ale musimy to robić tak, żebyśmy to udźwignęli za rok, a wiem, że może być z tym duży problem - mówi radny. Chodzi  o niższą z roku na rok subwencję oświatową. 

 Robert  Dołęga z PiS chciał pochylić się ilością dzieci w łukowskich szkłach. Z obliczeń radnego wyszło, że najmniej liczne klasy są w Szkole Podstawowej nr 3. Średnio 15 uczniów na oddział. (Do SP 3 uczęszcza 149 uczniów - dod. red.). - Kiedy w końcu zaczniemy rozmawiać o optymalizacji kosztów - zapytał Dołęga. 

"Trójka odbudowuje się"

-  Czy to jest sugestia, żeby likwidować szkołę nr 3? - zapytał w pewnym momencie Mateusz Popławski.

- Jeżeli tak, to trzeba to powiedzieć wyraźnie - dodał wiceburmistrz. 

Zdaniem Popławskiego "Trójka" odbudowuje się po reformie oświaty wprowadzonej przez rząd PiS. Chodzi o likwidacje gimnazjów.  Wcześni radziła sobie świetnie. Popławski przypomniał, że w wyniku reformy jeden rocznik "odszedł" do szkół średnich, a za uczniami subwencja. - Nie powinniśmy mówić źle o "Trójce". Szkoła realizuje nowe programy: robotykę, programowanie. Trzeba poprawić marketing, żeby rodzice wiedzieli co się dzieje - tłumaczy Popławski. Dodaje, że nadzieją na pozyskanie przez szkołę nowych uczniów jest fakt, że na ul. Farfak powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. - Mam nadzieje, że klasy pierwsze nie będą już miały po 15 uczniów, a co najmniej 20 lub więcej - kończy zastępca burmistrza. 

- Szkoły i przedszkola to nie fabryki gwoździe. Tego nie da się przeliczyć na sztukę. czasem tak jest, że kształcenie w jednej placówce jest droższe niż w drugiej  - uważa radny Jarosław Okliński. 

Ignaciuk: Dopłacamy 22 mln zł 

-  Nie będziemy się przepychali. Czy to będzie "Trójka"? Likwidacja szkoły to nic strasznego. W ubiegłym roku zlikwidowałem jedną - mówi nowy radny Sebastian Ignaciuk. Chodzi o szkołę we Wnętrznem w gminie Stanin gdzie Ignaciuk kieruje wydziałem oświaty. 

W rozmowie z Łuków24.pl  podkreśla, że nie chce likwidować szkół.  - Żaden radny, w tym ja, nie ma zamiaru likwidować żadnej placówki. Ale każdy z nas  radny, burmistrz, pan naczelnik jest zaniepokojony sytuacją, w której się znaleźliśmy, a dokładnie jej skalą. Ponad 22 mln. zł miasto z własnych środków dokłada do oświaty. Subwencja jest niedoszacowana - mówi Ignaciuk.

- Wątpię żeby ta sytuacja się poprawiła.  A miasto musi realizować także inne zadania, które są oczekiwane przez mieszkańców. Jeżeli subwencja dalej będzie tak niska to samorządy zarżną swój budżet. Niestety. - kończy. 

To byłaby katastrofa 

Zdanie o "likwidacji szkoły", które z ust Ignaciuka padło podczas sesji spotkało się z ostrą reakcją  Mariusza Chudka. - Ktoś tu chyba odleciał. W realiach naszego miasta likwidacja jakiejkolwiek szkoły jest katastrofą. Katastrofą dla dzieci, nauczycieli i ekipy rządzącej miastem - uważa Chudek. Dodaje, że w Łukowie nie będzie takiej sytuacji. - To nie są standardy gminy Stanin - zakończył Chudek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy