reklama
reklama

Polacy ratujący Żydów - trudne historie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne

Polacy ratujący Żydów - trudne historie - Zdjęcie główne

Wykład Piotra Czyża już 31 marca | foto Muzeum Regionalne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec 31 marca o 18.00 w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach odbędzie się wykład Piotra Antoniego Czyża poświęcony Polakom ratującym Żydów. Podczas wykładu prelegent przedstawi trudne i skomplikowane historie wielu Polaków, którzy narażali życie ratując swoich sąsiadów pochodzenia żydowskiego.
reklama

Piotr Antoni Czyż – historyk, archiwista, muzealnik. Urodzony w 1985 r. we Włodawie. W 2004 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W latach 2004-09 na ówczesnej Akademii Podlaskiej w Siedlcach studiował historię: specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją współczesną. Studia doktoranckie w dziedzinie historii realizował na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w latach 2016-22.

Od 2010 r. zawodowo związany z muzealnictwem i archiwistyką. Pracował w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w Instytucie Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Jest autorem ponad 200 publikacji: książek, rozdziałów, artykułów, w tym autorem edycji źródłowych pamiętników dotyczących XIX w., m.in. Ludwiki Kozietulskiej oraz Anny z Zamoyskich Czartoryskiej.

Jest członkiem zarządu PTTK/Oddział „Podlasie” w Siedlcach, koła PTTK im. Józefa Mikulskiego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oddział w Siedlcach i członkiem Instytutu Bronisława Szlubowskiego w Radzyniu Podlaskim oddział Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra” w Lublinie. Interesuje się regionalną i ogólnopolską historią wieku XIX i XX do 1945 r., historią kościoła i ziemiaństwa oraz turystyką i rekreacją powiązaną z fotografią.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama