Reklama

Zwolnienia lekarskie pod lupą

Opublikowano:
Autor:

Zwolnienia lekarskie pod lupą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Niektórzy muszą świadczenie zwrócić.

Radzyński inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podsumował właśnie kontrole zwolnień przeprowadzone w pierwszym półroczu tego roku. Ponad 19 tys. zł. zostało w funduszu chorobowym.

Inspektorat ZUS w Radzyniu Podlaskim weryfikuje zwolnienia mieszkańców kilku powiatów: radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, bialskiego oraz miasta Biała Podlaska. Prowadzi dwa rodzaje kontroli. W ramach jednej z nich inspektorzy sprawdzili czy chory prawidłowo wykorzystuje zwolnienie.

W czasie zwolnienia nie wolno np. pracować zarobkowo. I tu okazało się, że 14 osób pracowało zamiast się leczyć. Każda z nich musiała zwrócić świadczenia chorobowe za cały okres kontrolowanego zwolnienia. ZUS sprawdza w ten sposób prowadzących własne firmy i zatrudnionych w zakładach pracy, które zgłaszają do ubezpieczeń do 20 osób. Więksi pracodawcy kontrolują swoich pracowników samodzielnie – informuje regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim Małgorzata Korba.

Osoby przebywające na zwolnieniach mogą się spodziewać także innego rodzaju kontroli. Tą przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. W tym przypadku sprawdzane jest, czy w dniu badania pacjent jest niezdolny do pracy. Jeśli może już wrócić do swoich obowiązków, to zwolnienie trzeba skrócić. W takim przypadku ubezpieczony zachowuje prawo do zasiłku tylko do dnia badania. W pierwszym półroczu lekarze skrócili 12 zwolnień mieszkańców tego terenu.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE