Reklama

Wyłączyli wszystkie lampy w gminie

Opublikowano:
Autor:

Wyłączyli wszystkie lampy w gminie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości GMINA WOJCIESZKÓW: Do 15 sierpnia nie będzie działać oświetlenie uliczne na terenie gminy. - To nie jest oszczędzanie kosztem mieszkańców - tłumaczy zastępca wójta.

Do redakcji "Wspólnoty" zgłosili się mieszkańcy gminy Wojcieszków zaniepokojeni tym, że po zmroku nie świeci się tam ani jedna lampa uliczna.

- Czy to dlatego, że gmina bankrutuje? - chcieli wiedzieć.

To nie nowość

Pytanie to skierowaliśmy do Piotra Goławskiego, zastępcy wójta. Dziwi go, że mieszkańcy zauważyli brak światła w połowie miesiąca.

- Lampy wyłączyliśmy na początku lipca - informuje. - Ale to nie jest nowe rozwiązanie w naszej gminie. Stosowano je tu od lat, prawie zawsze w czerwcu i okresie wakacyjnym. Wyjątek, z tego, co mi wiadomo, stanowił tylko fragment ul. Kościelnej, prowadzący do ośrodka zdrowia, w którym była wtedy świadczona nocna pomoc lekarska.

Jak dodaje, początkowo Urząd Gminy nie planował wyłączania lamp latem.

- Pomysł, by tak zrobić, pojawił się po ostatniej sesji Rady Gminy.

Goławski informuje też, że oświetlenie gminnych ulic zostanie ponownie uruchomione już 15 sierpnia.

- To dlatego, że wtedy dni są znacznie krótsze niż teraz, a mieszkańcy powoli wracają z wakacji i ruch na drogach jest większy - wyjaśnia.

Będzie oszczędność

Jak się okazuje, przez tych kilka tygodni samorząd może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy.

- W całym 2018 r. na energię elektryczną do oświetlenia drogowego wydaliśmy ponad 83 tys. zł, czyli prawie 7 tys. miesięcznie. Średnia miesięczna z bieżącego roku sięga już 8 tys., a do tego dochodzą koszty konserwacji w wysokości 10,5 tys. rocznie. Szacujemy, że przez 1,5 miesiąca możemy zaoszczędzić ponad 14,5 tys. zł – wylicza zastępca wójta.

Wymiana i rozbudowa

Urząd Gminy opublikował na swojej stronie oficjalną informację w tej sprawie. Czytamy w niej między innymi: "Jednocześnie informujemy, iż Gmina Wojcieszków podjęła działania w celu uzyskania dofinansowania na kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego".

- Obecnie posiadamy ponad 600 opraw, w większości rtęciowe i sodowe, które są bardzo energochłonne, ale dają niewiele światła. Są też miejscowości, które dziś w ogóle nie posiadają lamp ulicznych. Dlatego planujemy wymianę praktycznie wszystkich opraw na nowe, energooszczędne lampy LED i wybudowanie nowych instalacji oświetlenia ulicznego przynajmniej w terenie zabudowanym, jeśli będzie istniała taka możliwość - informuje zastępca wójta.

Będzie dotacja?

Z kolei wójt Agnieszka Cieślak informuje, że gmina chce pieniędzy na ten cel poszukać w funduszach unijnych.

-  Samorząd wojewódzki zapowiada nabór takich wniosków na przełom września i października. Chcemy skorzystać z tej szansy, a pieniądze, które oszczędzimy na czasowym wyłączeniu latarni, przeznaczyć na przykład na opracowanie dokumentacji projektowej - dodaje.

Gmina rozpoczęła starania o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W jego ramach będzie można pozyskać aż do 85 proc. kosztów inwestycji.

- By ją uzyskać, musimy stworzyć Strategię Rozwoju Gminy i tak zwany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - kończy Piotr Goławski.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE