Reklama

Władze województwa zainaugurowały rok szkolny w Woli Okrzejskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Władze województwa zainaugurowały rok szkolny w Woli Okrzejskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Jego wojewódzka inauguracja odbyła się wczoraj w Woli Okrzejskiej, tuż przy muzeum Henryka Sienkiewicza. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, by podkreślić trwający rok sienkiewiczowski.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się wczoraj w Zespole Szkół w Woli Okrzejskiej, która nosi imię Henryka Sienkiewicza. Jej organizatorem było Lubelskie Kuratorium Oświaty z dyrektor Teresą Misiak na czele. Wśród gości znaleźli się m.in. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz delegacje parlamentarzystów, służb mundurowych i przedstawicieli władz samorządowych. Nie mogło też zabraknąć uczniów rozpoczynających rok szkolny oraz ich rodziców i nauczycieli.

Zasadniczą część inauguracji poprzedziła msza święta, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W swoim kazaniu mówił on o postaci Henryka Sienkiewicza i wyznawanych przez niego wartościach, takich jak wolność i umiłowanie ojczyzny. Noblista był wspominany jeszcze wiele razy ze względu na trwający rok sienkiewiczowski i bliskość miejsca jego urodzin. Szkoła graniczy bowiem bezpośrednio muzeum i majątkiem, w którym na świat przyszedł Sienkiewicz. Prowadzi z nim również ścisłą współpracę.

W przemówieniach oficjeli oprócz nazwiska Sienkiewicza, pojawiał też motyw zmian, które czekają oświatę. Obecny rok szkolny niesie za sobą chociażby likwidację egzaminu szóstoklasistów i jest jedynie wprowadzeniem do zapowiadanej przez władzę reformy edukacji. Od kolejnego roku szkolnego mają być zlikwidowane gimnazja, co już teraz budzi opór części środowiska nauczycielskiego. Zdaniem wojewody i kuratora, zmiany te są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym i odciążeniem nauczycieli od biurokracji. Mają też służyć rodzicom i dzieciom.

Ponadto, wojewoda lubelski zwrócił uwagę, że nauczyciele muszą wspomagać rodziców w procesie wychowawczym. Szkoła bez wychowywania nie jest szkołą. Pełnym nauczaniem jest zdobywanie mądrości, czyli wychowanie na wartościach zakorzenionych, zanurzonych w chrześcijaństwie, na którym zbudowaliśmy nasze państwo – dodał Czarnek.

Kurator oświaty przekazała natomiast symboliczny prezent na rzecz szkoły. Jest nim książka \"Sienkiewicz w Ameryce\" autorstwa Zdzisława Peszkowskiego, która opisuje dwuletni pobyt noblisty za Wielką Wodą i jego pracę jako korespondenta \"Gazety Polskiej\". Odczytane zostały również listy okolicznościowe Prezydenta Andrzeja Dudy i Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Był też szereg życzeń skierowanych do najmłodszych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

Całość zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły w Woli Okrzejskiej.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE