Reklama

Starosta będzie zarabiał mniej

Opublikowano:
Autor:

Starosta będzie zarabiał mniej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Janusz Kozioł będzie miał niższe wynagrodzenie. Decyzję w tej sprawie - motywowaną polityką centralną - podjęli radni powiatowi podczas sesji 27 czerwca.

Dwa głosy „za”, zero „przeciw”, ośmiu radnych wstrzymujących się od głosu i pięć osób, które nie wzięły udziału w głosowaniu. Ten nietypowy wynik wystarczył, aby obniżyć pensję staroście Januszowi Koziołowi. Decyzję w tej sprawie podjęli radni powiatowi na sesji 27 czerwca.

Punkt dotyczący obniżenia wynagrodzenia staroście łukowskiemu wniósł na początku sesji Tadeusz Brzozowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego. Powodem pojawienia się takiego punktu w porządku obrad jest konieczność dostosowania się do rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych.

Gdy radni mieli głosować nad obniżką pensji dla starosty, głos zabrał Leszek Świętochowski. Sugerował on m.in., że decyzja ta jest sprzeczna z rosnącymi w kraju zarobkami i ma wyłącznie populistyczny, polityczny charakter.

- Jeżeli obniżymy staroście wypłatę, będzie miał mniejszą motywację do pracy. Jeśli obniżamy
wynagrodzenie staroście, obniżmy i innym członkom zarządu, a nawet pracownikom Starostwa Powiatowego - mówił retorycznie L. Świętochowski.

Ze słowami poprzednika częściowo zgodził się Andrzej Soćko, który sugerował, iż można nie zgadzać się z treścią uchwały i przepisami, ale należy je respektować. Jako przykład podobnego mechanizmu radny przytoczył kwestię wyborów przy urnach.

- W przeszłości nie głosowałem na Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich, ale przyjąłem wybór reszty społeczeństwa. Podobnie jest tutaj. To jest prawo i niezależnie od tego czy nam się podoba czy nie, musimy je stosować - powiedział A. Soćko.

Ostatecznie radni powiatowi zadecydowali, że starosta Janusz Kozioł będzie od 1 lipca otrzymywał niższe o około półtora tysiąca złotych wynagrodzenie. W momencie głosowania nad uchwałą na sali obrad obecnych było 15 radnych. Głosy zaledwie dwóch z nich (Józefa Płudowskiego i Tadeusza Brzozowskiego) wystarczyły do pojęcia przedmiotowej uchwały.
Nikt nie był przeciw, natomiast osiem osób wstrzymało się od głosu. Piątka radnych w ogóle nie wzięła udziału w głosowaniu.



UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE