Reklama

Skąd pieniądze na rozbudowę szpitala?

Opublikowano: wt, 27 gru 2016 14:56
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Skąd pieniądze na rozbudowę szpitala?    - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skąd dyrektorzy łukowskiego szpitala chcą wziąć pieniądze na rozbudowę placówki? Czy musimy się obawiać ministerialnego pomysłu wprowadzenia sieci szpitali?

Na te pytania radni Rady Powiatu usłyszeli odpowiedzi od dyrektorów: Władysława Kobielskiego i Dariusza Orła. Dyskusja na temat etapu, na którym obecnie znajduje się inwestycja odbyła się podczas sesji Rady Powiatu 20 grudnia.

Projekt nowego skrzydła szpitala miał być gotowy na gwiazdkę. Termin został jednak przesunięty. Jak powiedział dyrektor ds. inwestycji i remontów Dariusz Orzeł:

Do 17 lutego powstanie kosztorys wraz z projektem wykonawczym. Na przełomie roku zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Procedurę przetargową rozpoczniemy w marcu, a w połowie 2017 roku wprowadzimy wykonawcę na teren budowy – tak nadchodzące działania zmierzające do wybudowania nowego skrzydła szpitala w naszym mieście zreferował dyrektor D. Orzeł.  

Budynek będzie miał pięć kondygnacji i lądowisko dla helikopterów na dachu. Skąd jednak kierownictwo szpitala chce wziąć pieniądze na jego wybudowanie? Jednym ze źródeł będzie oczywiście kredyt. Kilka miesięcy temu Rada Społeczna SP ZOZ wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu w wysokości 25 mln zł. Jak powiedział dyrektor Władysław Kobielski:  

W połowie stycznia będziemy mieli promesę na 25 mln zł na 20 lat. Nie będzie przetargu na kredyt, ponieważ służby wojewody już nas pytają czy nie mamy kredytu w Magellanie. To jest baza. Próbujemy pozyskiwać także środki na współpracę transgraniczną. Również chcemy pozyskać dofinansowanie SOR. Staram się rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia, bo być może w jednym projekcie zostaniemy uwzględnieni.

Łukowski szpital chce pozyskać środki zewnętrzne z trzech źródeł. Zdrowie Lubelskie – tu do pozyskania jest 8,5 mln zł. Szpital będzie musiał posiadać 40 % wkładu własnego. W ramach opisywanego przez nas wcześniej projektu transgranicznego łukowska placówka może pozyskać 60 % z 2,5 mln euro. Pieniądze te będą mogły być przeznaczone na pracownię hemodynamiki. W styczniu władze szpitala chcą także złożyć wniosek do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie lądowiska i SOR. Tu istnieje możliwość pozyskania 6 mln zł oraz 1 mln na lądowisko.

Budowa nowego skrzydła szpitala to ogromny koszt. Do niego będzie trzeba doliczyć pieniądze, które zostaną wydane na dostosowanie do wymogów Ministerstwa Zdrowia starego budynku oraz POZ na terenie naszego powiatu. O to, czy jest sens budować tak duży obiekt, gdy po reformie przeprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia łukowski szpital będzie placówką czterooddziałową, zapytał radny Krzysztof Tymoszuk. W odpowiedzi usłyszał: 

W naszym szpitalu jest 17 oddziałów, 20 poradni specjalistycznych a od nowego roku 21. Nasz szpital jest wzorcowym przykładem szpitala do rozwoju, nie tylko pod względem KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży). W tak dużym powiecie nie ma zagrożenia, żeby nasz szpital musiał się zwijać do 4 oddziałów – wyjaśnił dyrektor Kobielski.  

O dalszych działaniach władz szpitala i powiatu będziemy Państwa informowali.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE