reklama

RCKiK z nowym krwiobusem

Opublikowano:
Autor:

RCKiK z nowym krwiobusem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kupiło drugi krwiobus, który ma pomóc w pozyskiwaniu Honorowych Krwiodawców. Specjalistyczny autobus kosztował prawie 3 mln zł.

- Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi Krwiodawcy. Dlatego współpracujemy z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami, czy też galeriami handlowymi promując ideę honorowego krwiodawstwa. Wiemy jednak, że w naszym regionie nadal są miejscowości, w których jeszcze nigdy nie były organizowane akcje poboru krwi i my chcemy to zmienić. Kolejny krwiobus ułatwi nam to zadanie i pozwoli dotrzeć do większej liczby osób - mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Ruszy w teren 
Krwiobus, czyli potocznie nazywany mobilny punkt poboru krwi, to autobus ze specjalistycznym sprzętem, który pozwala pobrać krew poza centrum krwiodawstwa lub jego oddziałami terenowymi. Dlatego wykorzystywany jest do akcji terenowych – dzięki temu RCKiK może być obecne m.in. na wielu ważnych wydarzeniach jakie odbywają się w regionie. Cała funkcjonalność stacjonarnych punktów poboru krwi została przeniesiona do tego specjalnego autobusu.

Specjalistyczne wyposażenie 
Nowoczesny krwiobus marki Mercedes, który trafił do RCKiK w Lublinie jest w pełni niezależny technicznie – posiada własny agregat prądotwórczy, wewnętrzną sieć komputerową oraz możliwość podłączenia się do sieci internetowej. Wyposażony jest także w klimatyzację i niezbędny sanitariat. W krwiobusie dawca przechodzi krok po kroku dokładnie tę samą drogę, jaką pokonuje oddając krew stacjonarnie.  Znajduje się tu mała poczekalnia oraz rejestracja, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości  i wypełnić ankietę. W dalszej kolejności od dawcy pobierana jest próbka krwi do przeprowadzenia niezbędnych badani laboratoryjnych. Następny etap to rozmowa z lekarzem w gabinecie lekarskim, który jest oddzielony od otwartej części autobusu. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort i intymność dawcy. Lekarz na podstawie badań laboratoryjnych, ankiety oraz wywiadu kwalifikuje dawcę do oddawania krwi lub jej składników.

4 fotele dla krwiodawców 
Krew pobierana jest w zasadniczej części roboczej krwiobusu, która zajmuje najwięcej miejsca. Znajdują się tu 4 fotele, na których krwiodawcy mogą siedzieć, lub w razie potrzeby wygodnie położyć się. Pobór trwa zazwyczaj do 10 minut. Po wszystkim, dawca odpoczywa jeszcze w wyznaczonym miejscu pod opieką personelu medycznego. Na koniec, każdy dostaje posiłek regeneracyjny – 8 tabliczek czekolady, a w punkcie rejestracyjnym może otrzymać zwolnienie z pracy.
 
 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE