Reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega

Opublikowano:
Autor:

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja o kolejnym - 17 - ognisku afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o przestrzeganie kilku zasad.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to siedemnaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a czternaste w roku 2016. Ostatnio przebadane próbki zostały pobrane z gospodarstwa, w którym utrzymywano 3 sztuki świń. Gospodarstwo to znajduje się w gminie Nurzec-Stacja, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. Wdrożone już zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi działania mające na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń u świń i dzików aby likwidować zagrożenie rozprzestrzenia się tej choroby. Jednak zdarza się, że rozprzestrzenianie się choroby spowodowane jest nieodpowiedzialnym postępowaniem człowieka. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje więc do rolników, aby:

- nie nabywali świń bez oznakowania i świadectw zdrowia oraz z niewiadomego źródła,

- rejestrować wszystkie świnie (nawet jedną sztukę) w ARiMR,
- zgłaszać terminowo urodzenia, padnięcia i przemieszczenia świń,
- bezwzględnie przestrzegać podstawowych, obowiązkowych zasad ochrony własnych gospodarstw, w których należy: zabezpieczyć chlewnie, świnie, ściółkę oraz pasze przed dostępem dzików,
- wyłożyć maty nasączone płynem dezynfekcyjnym przed wjazdem do gospodarstwa i przy wejściu do chlewni,
- nie karmić świń odpadami kuchennymi,
- nie wpuszczać osób postronnych na teren swojego gospodarstwa,
- zgłaszać każde podejrzenie choroby świń lekarzowi weterynarii.

Przypominamy: ASF jest chorobą niegroźną dla człowieka, ale bardzo groźną chorobą dla świń oraz powoduje olbrzymie straty ekonomiczne.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE