Reklama

Poseł pyta o ASF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Poselskie Krzysztofa Głuchowskiego

Poseł pyta o ASF - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do naszej redakcji wpłynęła informacja prasowa od biura poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego (PiS). Parlamentarzysta pyta się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o to, jak Rząd zamierza niwelować gospodarcze skutki Afrykańskiego Pomoru Świń.

- W jaki sposób i jakimi środkami finansowymi planuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspierać rozwój małych i średnich gospodarstw rezygnujących z hodowli trzody chlewnej? - zapytał pod koniec czerwca poseł Głuchowski.

- W wyniku rozprzestrzeniającej się w regionach wschodniej Polski i nie tylko epidemii ASF na polskiej wsi mamy poważną sytuację kryzysową. Likwidowane są masowo stada trzody chlewnej. Gospodarstwa, w których ten rodzaj produkcji stanowił znaczący udział w dochodzie, są na skraju ekonomicznej zapaści - zauważył parlamentarzysta.

Według Głuchowskiego rolnicy ponoszą koszty i karę za niezawinioną przez siebie sytuację. Tam, gdzie wybijana zostawała trzoda chlewna, wypłacane były odszkodowania w znikomej części niwelujące straty rolników.

- Wielomilionowy sektor produkcji funkcjonuje w atmosferze niepewności i pozostawienia samemu sobie. Środowisko wiejskie ma poczucie lekceważenia jego żywotnych potrzeb. (…) Dlatego w trybie pilnym i w przekonujący sposób należy przedstawić rolnikom program, który zaradzi kryzysowi i narastającej na wsi frustracji - stwierdził poseł.

- Środowisko rolnicze chce porozumienia. Nie przedstawia agresywnych żądań. Nie eskaluje oczekiwań. Ale zakaz hodowli świń nie będzie odbierany jako restrykcja jedynie wówczas, gdy pojawi się poważna alternatywa - dodał Krzysztof Głuchowski.

Parlamentarzysta otrzymał odpowiedź w przedmiotowej sprawie 23 lipca. W piśmie skierowanym na ręce Marszałka Sejmu, ministerstwo zauważa, że rolnicy dotknięci problemem ASF mogą liczyć m.in. na szereg form wsparcia związanych z usuwaniem skutków choroby bądź przebranżowienia się. Co kryje się pod tymi pojęciami?

Przede wszystkim producenci rolni mogą ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki w wysokości od 50 tys. do 1 mln zł w zależności od wysokości hodowli. Pożyczka udzielana jest na wniosek producenta świń złożony do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta świń, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia obowiązywania ograniczeń w handlu świniami związanych z wyznaczeniem obszarów chronionych przed ASF.

Rolnicy będą mogli też skorzystać z refundacji kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu, produktów lub środków oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie. Będą mogli ubiegać się także o preferencyjny zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, nasion, bądź zwierząt w celu odtworzenia produkcji.

- Poza tym, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pomoc dla producentów rolnych przyznawana jest na inwestycje zabezpieczające gospodarstwo przed przedostaniem się wirusa ASF, zaprzestanie produkcji trzody chlewnej i rozwój innej działalności rolniczej albo pozarolniczej - czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Ponadto w celu poszerzenia zakresu i oddziaływania wsparcia wprowadzono w PROW 2014-2020 zmiany polegające na rozszerzeniu dostępu do pomocy tak, by obejmowała ona rolników prowadzących produkcję świń już na poziomie 50 sztuk (dotychczas o pomoc mogli się ubiegać hodowcy posiadający co najmniej 300 sztuk).

Z pełną odpowiedzią Ministerstwa na pytanie posła Krzysztofa Głuchowskiego można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE