Reklama

Pomóż wybudować pomnik poświęcony żołnierzom AK

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Trzebieszów

Pomóż wybudować pomnik poświęcony żołnierzom AK - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Społeczny Komitet budowy Pomnika Mitropa we współpracy z Radą oraz Wójtem Gminy Trzebieszów, zwraca się do wszystkich o wsparcie budowy Pomnika Pamięci Żołnierzy AK-WIN Obwód Łuków \"AKCJA MITROPA\".

W tym roku mija 70. rocznica tzw. Akcji Mitropa, podczas której działający na Podlasiu kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” zatrzymał 3 października 1946 r., w miejscowości Szaniawy-Poniaty wojskowo-dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa-Warszawa-Berlin Wschodni. Podczas akcji Mitropa bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

By upamiętnić wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, powołano do życia Społeczny Komitet budowy Pomnika Mitropa, który planuje postawić monument w miejscu wydarzeń historycznych. Według pomysłodawców monument miałby być usytuowany w Szaniawach-Poniatach w gminie Trzebieszów, w pobliżu skrzyżowania drogi gminnej i linii kolejowej przy stacji Szaniawy. Pomnik przypominałby kształtem okrąg o średnicy około 16-20 metrów, gdzie inicjatorzy planują postawić 20 betonowych płyt o wysokości ok. 4 metrów i szerokości 1,8 m, w których wycięta zostanie postać. Nad pomyślnością przedsięwzięcia patronuje Minister Obrony Narodowej.

- Chcemy aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić lecz jednoczyć. Miejsce, w którym będziemy krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do tego, że teraz żyjemy w Polsce wolnej i demokratycznej – informują przedstawiciele Komitetu.

Jednak by inicjatywa mogła okazać się sukcesem, potrzebna jest pomoc mieszkańców i osób nieobojętnych na wydarzenia historyczne. Chętni mogą przekazać darowiznę - tzw. „cegiełkę” - na specjalnie założone na ten cel konto bankowe. Liczy się każda pomoc.

Numer pod jaki należy dokonywać wpłat to 73 9206 0009 0006 4666 2000 0020 (Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE