Obecni i byli pracownicy muzeum Henryka Sienkiewicza, miłośnicy jego twórczości, samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele parlamentu spotkali się w czwartek 5 października by wspólnie uczcić 50-lecie placówki w Woli Okrzejskiej. Na gali urodzinowej zorganizowanej w Dworze Sienkiewicz w Okrzei wręczone zostały podziękowania dla osób i instytucji, wspierających i promujących działania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Wyróżnieni zostali m.in. Anna Cybulska, Longin Kowalczyk i Roman Dajek - jedni z twórców placówki. Pamiętano też o Zofii Czapskiej i prof. Marii Bokszczanin z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk uznawanej za największą w kraju znawczynię Henryka Sienkiewicza - jego życiorysu oraz twórczości.
Podziękowania otrzymali też przedsiębiorcy, regionaliści, przedstawiciele mediów i szkół zaangażowanych w życie muzeum w Woli Okrzejskiej. Wyróżnienia trafiły też do obecnych i byłych pracowników placówki: Cezarego Cybulskiego, Krystyny Kurowskiej, Heleny Wiśniewskiej, Haliny Gruzy, Teresy Jóźwik, Zbigniewa Bacy, Marioli Bacy, Andrzeja Witczuka, Anny Ziemkowskiej i Katarzyny Cybulskiej i Macieja Cybulskiego. Obecny dyrektor odebrał też szereg upominków i podziękowań od przyjaciół muzeum.
Uroczystość poprzedziła projekcja zrealizowanego przez telewizję publiczną filmu dokumentalnego opowiadającego o historii muzeum w Woli Okrzejskiej. Na zakończenie zaś, z występem artystycznym wystąpiła młodzież. Obecni przenieśli się też do siedziby muzeum, miejsca narodzin Henryka Sienkiewicza. Tam po raz pierwszy publicznie pokazano zdobyty niedawno rękopis „Potopu”. Od teraz jest to najcenniejsza pamiątka po nobliście na Ziemi Łukowskiej.
Pół wieku okrzejskiego muzeum
Opublikowano:
Autor:
Łuków24
| Zdjęcie: Tomasz Goławski
Przeczytaj również:
Polecane artykuły:
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.