Reklama

Nowa nazwa ronda w Gręzówce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Nowa nazwa ronda w Gręzówce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rondo w Gręzówce ma oficjalną nazwę. Od teraz jego patronem jest ppłk. Wacław Rejmak, ps. \"Ostoja\".

Pomysł nadania rondu w Gręzowce nazwy ppłk. Wacława Rejmaka ps. „Ostoja” to oddolna inicjatywa organizacji patriotycznych, poparta uchwałą Rady Gminy Łuków z 30 czerwca br. Teraz nadszedł czas na jej finał i organizację oficjalnych uroczystości związanych z nadaniem inwestycji nazwy dowódcy partyzantów z Rezerwatu Jata.

Oficjalne nadanie nazwy rondu w Gręzówce odbyło się w niedzielę 24 września, w rocznice urodzin W. Rejmaka. Całość poprzedziła msza święta oraz przybliżenie sylwetki patrona – historycznego dowódcy AK z Rezerwatu Jata. Imprezie towarzyszył rajd rowerowy z Siedlec i część artystyczna. Wręczono też odznaczenia \"Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej\". Gościem honorowym odsłonięcia nazwy rondu w Gręzówce była Krystyna Radzik reprezentująca rodzinę W. Rejmaka.

Wacław Andrzej Rejmak pseud. \"Ostoja\" urodził się 24 września 1917 r. Brał udział w kampanii wrześniowej II wojny światowej, za męstwo był odznaczony Krzyżem Walecznych i srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Był w niewoli niemieckiej, następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (późniejszej Armii Krajowej), prowadził walkę partyzancką z okupantem. W. Rejmak to dowódca oddziału KEDYW-u, pierwszy komendant oddziału partyzanckiego I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej Obwodu Łuków w Jacie, ostatni komendant Obwodu Łuków AK. Zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 18 października 1945 r. w pobliżu miejscowości Pociecha na trasie Warszawa-Lublin.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wiktorii Wysokińskiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE