Reklama

Najbogatsze samorządy 2017 roku. Gdzie jest Łuków?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Najbogatsze samorządy 2017 roku. Gdzie jest Łuków? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking najbogatszych samorządów za 2017 rok. Na których miejscach znajduje się Łuków oraz gminne miejscowości w naszym powiecie?

Przed nami coroczny ranking zamożności samorządów opublikowany przez branżowe Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i tym razem możemy dowiedzieć się, jak wygląda zasobność mieszkańców poszczególnych województw, powiatów, miast powiatowych czy gmin. Klasyfikacja tworzona jest na zasadzie dzielenia dochodów samorządu przez liczbę ludności (per capita).

- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów - tłumaczy prof. Paweł Swianiewicz, współautor rankingu. - Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu - dodaje.

W kategorii miast powiatowych Łuków znalazł się na 157 miejscu, osiągając wynik zamożności 2735,20 zł na mieszkańca. Nasze miasto wyprzedza m.in. Lubartów, lecz w porównaniu z rokiem 2016 zajmuje pozycję niższą o 9 miejsc. Przed Łukowem plasuje się m.in. Radzyń Podlaski, zajmując 149 miejsce (2753,11 zł per capita). Na 181 pozycji wśród miast powiatowych są Ryki, a w kategorii miast „innych” na 335 pozycji jest Stoczek Łukowski, a na 429 miejscu Międzyrzec Podlaski.

Sąsiadujące z Łukowem miasta na prawach powiatu zliczane są do odrębnej klasyfikacji. I tak Siedlce zajmują 17 miejsce w kraju, a Biała Podlaska 36 lokatę. W kategorii powiatów, powiat łukowski sklasyfikowany został na 170 miejscu z wynikiem 713,88 zł na mieszkańca. Powiat bialski zajmuje 266 miejsce, lubartowski 254, rycki 164, radzyński 220, a siedlecki 264.

Zestawienie „Wspólnoty” dotyczy też gmin wiejskich. I tak na 697 miejscu znalazła się Gmina Stanin (2798,58 zł per capita). 736 miejsce zajmuje Gmina Łuków, 899 miejsce Gmina Stoczek Łukowski. Na 911 pozycji uplasowała się Gmina Krzywda, a Gmina Trzebieszów jest na 963 miejscu. 996 lokatę zajmuje natomiast Gmina Serokomla. Mniejsze dochody odnotowano w Gminie Adamów (1020 miejsce w rankingu „Wspólnoty”), Gminie Wojcieszów (1425 miejsce) i na terenie Gminy Wola Mysłowska (1468 miejsce z zamożnością rzędu 2374,28 zł na mieszkańca).

Pełny ranking „Wspólnoty” obejrzeć można POD TYM ADRESEM.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE