Reklama

Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 sierpnia o godzinie 17:00 w Parku Miejskim w Łukowie przy "Mówiącym kamieniu" upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej odbyły się Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o „godzinie W" zawyły syreny alarmowe i został odśpiewany Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego". Następnie Ewa Sposób, prowadząca te obchody, zaprezentowała sylwetkę Kazimiery Zabłockiej, nieżyjącej już dziś nauczycielki języka polskiego, pracującej m.in. w szkole w Świdrach, która jako młoda dziewczyna przebywała w Warszawie, kiedy wybuchło powstanie.Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Wszyscy uczestnicy tych obchodów mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów i skosztować powstańczych potraw m.in. kawy z żołędzi, chleba ze smalcem czy chleba smażonego na tłuszczu.

Można również było wziąć udział konkursie plastycznym „63 natchnienia", przygotowanym przez Biegaczy Pomagaczy z Fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Biegacze jak co roku pobiegli też w biegu upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego - „Bieg 63 minuty". Towarzyszyli im rowerzyści z Rowerowego Łukowa, którzy po honorowej rundzie w parku pokonali trzy trasy liczące 75, 63 i 44 kilometry.Łukowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyła projekcja filmu „Kanał" w Amfiteatrze Miejskim. „Kanał" to polski fabularny film wojenny z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, poświęcony powstaniu warszawskiemu.

Na uroczystość zaprosili: Miasto Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweterani Łuków oraz Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Koordynatorem ze strony ŁOK był instruktor Tomasz Kanadys.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE