Reklama

Łukowianin na szczycie Kaukazu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Łukowianin na szczycie Kaukazu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sukcesem zakończyła się wyprawa na najwyższy szczyt Kaukazu, leżący 5642 m n.p.m. Elbrus. Z ekipy liczącej 15 osób, szczyt zdobyło 14 osób. Jednym z nich był mieszkaniec powiatu łukowskiego, Sebastian Ignaciuk.

Wyprawa na kaukaski szczyt rozpoczęła się 6 czerwca. Grupa wspinaczy wyleciała z Warszawy przez Moskwę do Mineralnych Wód, a następnie przemieściła się busem do Piatigorska, gdzie zaplanowany był pierwszy nocleg.

Kolejnego dnia wspinacze rozpoczęli już eksplorację góry. Noclegi zaplanowano na wysokościach 3800 m n.p.m oraz w namiotach na wysokości ponad 4100 m n.p.m. Po aklimatyzacji właśnie z tej wysokości nastąpił atak szczytowy. Elbrus został zdobyty 11 czerwca około godziny 13.00. Powrót do namiotów zajął kolejne 5-6 godzin.

- Warunki były bardzo trudne. Na podejściu wiał wiatr ok. 80 km/h, podczas schodzenia panowała bardzo gęsta mgła. Odczuwalna temperatura wynosiła chwilami -22 stopnie - mówi Sebastian Ignaciuk, łukowianin biorący udział w wyprawie.

Po zejściu z góry grupa - dowodzona przez Zbigniewa Bąka, prezesa stowarzyszenia Homohibernatus, specjalizującego się w organizacji wyjazdów na wszystkie kontynenty - udała się do Azau, malowniczej miejscowości Kaukazu. Jednym z punktów  wyjazdu było też zwiedzanie stolicy Rosji, Moskwy.

- Wyprawa na Kaukaz była jednym z elementów projektu Misja Elbrus Kaukaz 2018. Po wyprawie w placówkach oświatowych odbędą się m.in. prelekcje dotyczące form bezpiecznego spędzania czasu, pasji, właściwej organizacji wyjazdów. W planie jest także wystawa  fotograficzna oraz materiały filmowe - relacjonuje swój wyjazd S. Ignaciuk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE