Reklama

Ile może kosztować profesjonalny sprzęt geodezyjny?

Opublikowano:
Autor:

Ile może kosztować profesjonalny sprzęt geodezyjny? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zastanawiasz się nad tym, jak drogi jest nowoczesny i profesjonalny sprzęt, którego na co dzień używają geodeci? Postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych spraw związanych z tą tematyką, które na pewno przydadzą się absolwentom kierunków geodezji. Przede wszystkim skupiamy się tutaj na takich najważniejszych urządzeniach, na których koniecznie geodeta będzie musiał się skupić w swojej pracy.

Teodolit

Jest to urządzenie optyczne, które jest mocno zróżnicowane i umożliwia mierzenie kątów. Z tego względu nadaje się zarówno do pomiarów terenu oraz wytyczania map. Niemniej jednak, w przypadku tego urządzenia należy być przygotowanym na koszty rzędu od 3500 zł, aczkolwiek wiele będzie zależało od marki, dokładności i jakości sprzętu. Obecnie rzadziej wykorzystywany, zastąpiony przez tachimetr.

Niwelator

Kiedyś jedno  z najważniejszych narzędzi geodety, obecnie częściej widziane na budowach, którego ceny  zaczynają się już od około 500 zł a profesjonalne niwelatory geodezyjne to wydatek rzędu 3-5 tyś zł. Jest on używany podczas wykonywania pomiarów wysokości i będzie wymagał również dodatkowych akcesoriów, takich jak chociażby statyw, czy łaty niwelacyjne, z których będzie odczytywana wysokość.

Tachimetr

Jeden z najważniejszych instrumentów geodezyjnych przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Obecnie używa się tachimetrów elektronicznych, głównie bezlustrowych. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Ceny dobrych tachimetrów podstawowych zaczynają się od 13 000 zł, tachimetr z systemem Windows kosztuje ok 30 000 zł, zaawansowane tachimetry robotyczne kosztować mogą nawet ok 100 000 zł. Dla klientów rozpoczynających działalność tańszą alternatywą są  dostępne  na rynku tachimetry lustrowe, którymi wykonamy podstawowe prace pomiarowe, ich zaletą jest cena - już od 5000 zł możemy nabyć markowy sprzęt.

Sprzęt GPS

Nie da się ukryć, że akurat to rozwiązanie, jest zdecydowanie godne XXI wieku. Ceny w tym przypadku są różne, bowiem na rynku jest niezwykle duży wybór i jak wskazują przedstawiciele https://pomiar24.pl/, ceny mogą być inne, w zależności od tego, na jakie konkretnie urządzenia się zdecydujemy. Jednakże, warto wiedzieć, że w przypadku rozwiązań RTK(dokładność geodezyjna) jest to wydatek od 20 000 zł do 100 000 zł.

Jak dobierać sprzęt geodezyjny? 

Przede wszystkim należy to robić zgodnie z profilem wykonywanych obowiązków i prowadzonej działalności. Im częściej zakupiony sprzęt pracuje, tym szybciej zwraca się koszt jego zakupu.

Warto zaufać profesjonalnym doradcom - dobrze dobrany sprzęt to podwalina pod zyskowny biznes.

Obecnie zdecydowana większość sprzętu dostępna jest w sklepach internetowych - gdzie oprócz fachowej pomocy możemy liczyć na atrakcyjne ceny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE