Reklama

Elektrozawory - do czego służą i jakie mają zastosowanie?

Opublikowano:
Autor:

Elektrozawory - do czego służą i jakie mają zastosowanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Elektrozawory, zwane inaczej zaworami elektromagnetycznymi służą nam w codziennym życiu. Chcesz wiedzieć o nich więcej? Zobacz podstawowe informacje o elektrozaworach.

Zawory elektromagnetyczne, czyli inaczej elektrozawory sterowane są elektrycznie. Sygnał elektryczny przesyłany dzięki zjawisku pola elektromagnetycznego powoduje zmianę położenia zaworu, którego elementem sterującym jest cewka elektromagnetyczna. Zawory cechują się dość prostą budową, która okazuje się niezawodna. Nie każdy wie, że działanie elektrozaworów wykorzystywane jest w wielu dziedzinach. Sposób działania elektrozaworów można zaobserwować między innymi w grzejnikach centralnego ogrzewania.

Jak dokładnie działają elektrozawory?

Zawory elektromagnetyczne wykorzystują do swojego działania zjawisko pola elektromagnetycznego. Sygnał elektryczny sterowany przez cewkę i przekazywany do zaworu powoduje zmianę pozycji z otwartej na zamkniętą lub odwrotnie. W taki sposób dochodzi do kontroli przepływu ciekłego lub gazowego medium w układzie.

Warto pamiętać, że zawory elektromagnetyczne to urządzenia jednokierunkowe. Płynące w nich medium może zatem płynąć tylko w jednym kierunku.

Zawory elektromagnetyczne - rodzaje

Elektrozawory można przede wszystkim podzielić ze względu na sposób ich działania, przez co wyróżniamy zawory elektromagnetyczne różniące się od siebie liczbą dróg przepływu, a także czasem działania oraz zakresem ciśnień pracy.

Bardzo istotny i wiele mówiący jest również podział elektrozaworów ze względu na rodzaj medium przez nie przepływających. W tym wypadku można wyróżnić: zawory do wody oraz do pary wodnej, zawory do oleju, a także zawory do gazu.

Można również spotkać zawory elektromagnetyczne różniące się elementem sterującym przepływu. Elementy te mogą był następujące: membrana, tłoczek, rdzeń zanurzony, ruchoma kotwica.

Jak zbudowane są zawory elektromagnetyczne?

Na podstawowy elektrozawór składają się dwa główne funkcjonalne zespoły. Jednym z nich jest elektromagnes, czyli cewka. Można spotkać bardzo różnorodne cewki różniące się między sobą budową, napięciem, wielkością czy poborem mocy. Drugim zespołem jest zawór główny. To tutaj właśnie zawieradło, czyli membrana, kotwica lub rdzeń otwiera lub zamyka otwór przepływowy, kierując ruchem medium.

Zastosowanie elektrozaworów

Zawory elektromagnetyczne używane są głównie do instalacji chłodniczych i ciepłowniczych oraz w systemach pneumatycznych. Zastosowanie elektrozaworów jest niezwykle szerokie. Decydując się na odpowiednie elektrozawory należy dobrać je z uwzględnieniem zadania, do którego mają zostać przeznaczone. W razie wątpliwości warto poradzić się specjalisty. On z pewnością wskaże zawory elektromagnetyczne idealnie dopasowane do zaistniałych potrzeb.

Gdzie kupić dobre zawory elektromagnetyczne?

Nie da się ukryć, że solidne elektrozawory posłużą bezproblemowo przez długi czas. Właśnie z tego względu wybierając zawory elektromagnetyczne należy kierować się jakością. Rozmaite, sprawdzone i przede wszystkim trwałe zawory można znaleźć na stronie medynski.pl/category/elektrozawory.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE