Reklama

Dziś rozbrzmi alarm. Co wiemy o syrenach alarmowych?

Opublikowano:
Autor:

Dziś rozbrzmi alarm. Co wiemy o syrenach alarmowych? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś o godzinie 17.00, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w naszym mieście uruchomiony zostanie system alarmowy. Co jednak wiemy na temat alarmów, które mają nas ostrzegać przed zagrożeniami?

Dziś o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening uruchamiania systemów alarmowych i ich pracy. W ramach treningu planuje się uruchomienie na terenie miasta Łuków sześciu syren alarmowych. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający 1 minutę. Powyższe działania mają na celu upamiętnienie i uhonorowanie walki Powstańców Warszawskich 1944 roku. Taka informacja została zamieszczona na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Łukowie.  

W tym miejscu warto zadać pytanie: do czego służy sygnał alarmowy? Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach alarm to sygnał z dowolnego źródła informujący, że zostało wykryte skażenie lub że wystąpiła sytuacja kryzysowa, które zaistniały na skutek katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych lub na skutek zagrożenia wojennego lub wojny. Informacja o zagrożeniu powinna być przekazana za pośrednictwem wszelkich dostępnych środków, jak np. portale internetowe, radio czy telewizja.  

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystywane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Wyjątkiem są ćwiczenia i treningi, których przeprowadzenie jest możliwe tylko po uprzednim poinformowaniu mieszkańców.  

Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych i jak je rozróżniać? Są dwa rodzaje alarmów: ogłoszenie alarmu i odwołanie alarmu. Sygnał akustyczny ogłaszający alarm to modulowany dźwięk syreny trwający trzy minuty. W środkach masowego przekazu podawany jest wówczas komunikat, którego treść ściśle określa rozporządzenie. Trzykrotnie powtarzana jest zapowiedź słowna: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (i tu podaje się przyczynę, rodzaj alarmu itp.).  

Jeśli usłyszymy ciągły dźwięk syreny trwający trzy minuty będzie on oznaczał odwołanie alarmu. Wówczas, za pośrednictwem mediów, usłyszymy także „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (tu także podaje się przyczynę, rodzaj alarmu)”.  

Na szczęście alarmy jakie słyszymy to jedynie ćwiczenia. Na co dzień mamy jednak do czynienia z innego rodzaju sygnałami ostrzegawczymi, jak chociażby sygnały dźwiękowe wysyłane przez pojazdy uprzywilejowane. Niestety wciąż często zdarzają się sytuacje kiedy kierowcy nie wiedzą jak mają się zachować, gdy zbliża się karetka, policja czy straż. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE