Reklama

Akcja szczepienia lisów na Lubelszczyźnie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Akcja szczepienia lisów na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez najbliższe dni na terenie województwa lubelskiego odbędzie się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Wojewódzki Lekarz Weterynarii ostrzega jednak, by szczepionki pod żadnym pozorem nie dotykali ludzie.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie zaplanowano między 17 a 26 września. Akcja swoim zasięgiem obejmie całe województwo lubelskie. Szczepionka będzie zrzucana z samolotu w ilości 20-30 dawek na 1 km². Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Będzie to szczepienie wolnożyjących zwierząt metodą doustną.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje ponadto, że dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci stożkowatego krążka o wymiarach 30x9 mm, koloru brunatnego o intensywnym zapachu rybnym. Całość nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dlatego też w przypadku kontaktu z przynętą, należy bardzo dokładnie umyć te miejsca wodą z mydłem. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga także konsultacji medycznej. To lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem w takim przypadku.

Szczepienie wolnożyjących lisów jest również istotne dla posiadaczy zwierząt domowych, m.in. psów. Jak czytamy w komunikacie, zwierzęta te należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do weterynarza. Nie zaleca się także organizacji polowań zbiorowych na terenach objętych szczepieniem w okresie 14 dni od daty wyłożenia szczepionki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE