Reklama

Narodowy Dzień Stulecia – Łuków włącza się w organizację

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Łuków

Narodowy Dzień Stulecia – Łuków włącza się w organizację - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Po koniec kwietnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja Miast Organizatorów Narodowego Biegu Stulecia organizowanego z okazji 100 lat polskiej niepodległości. Obecni byli na niej przedstawiciele biegaczy z Łukowa, którzy planują zorganizować taką inicjatywę również w naszym mieście.

Narodowy Bieg Stulecia to sportowa inicjatywa mająca uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypadające w 2018 roku święto ma nie tylko wypromować nasz kraj poza jego granicami, ale także ma kształtować aktywność sportową naszych rodaków.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej projektu, 11 listopada 2018 roku świętować będziemy na różne sposoby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu; z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży; z troski o dobro, trwałość i obronność państwa.

W całość włączy się też Miasto Łuków. Przeprowadzony zostanie bowiem projekt „100 biegów na 100-lecie 1918-2018”, którego jedna składowa odbędzie się w naszym mieście. Obecni na konferencji przedstawiciele miasta i jednocześnie biegacze - Marek Czernecki oraz Kacper Sacharczuk przedstawili założenia tego ogromnego projektu.

Chcemy aby 11 listopada 2018 roku o godz. 11.11 Łuków dołączył do kilkudziesięciu miast w Polsce i przebiegł 10 km, świętując tym samym 100 lat naszej niepodległości. Choć data 11 listopada 2018 roku wydaje się na razie odległa to nasze przygotowania zaczynamy już dzisiaj. Każdy człowiek ma w życiu do zdobycia swój Mount Everest. Naszym Everestem będzie bieg na 10 km 11 listopada 2018 roku. Aby jednak do niego dotrzeć musimy przejść wiele przygotowań i kilometrów. Nasz bieg będzie ukoronowaniem naszej drogi obchodów 100-lecia polskiej niepodległości. Przed nami wielkie wyzwanie wymagające od nas wszystkich dużo czasu i ogromnej dyscypliny. Możemy to jednak zrobić, chcemy aby również łukowianie byli z nami i abyśmy mogli wszyscy razem powiedzieć, że będzie to nasza narodowa impreza - relacjonuje Kacper Sacharczuk.

Na sportowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się jesienią 2018 roku składa się szereg imprez biegowych w kraju i za granicą. W Polsce będą to: Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr (11.11.2018 r.), Supermaraton na PGE Narodowym – mistrzostwa Polski w biegu na 100 km (10.11.2018 r.) oraz cykliczne imprezy upowszechniające bieganie pod hasłem „Każdy może mieć swój Everest” (2015-2018). Natomiast za granicą organizatorzy planują przeprowadzić Narodową wyprawę na Mount Everest (wrzesień-listopad 2018), trekking do bazy pod Everestem (15.10-8.11.2018) gdzie odprawiona zostanie 1 listopada msza święta w intencji tych, co w Himalajach zostali na zawsze. Zorganizowany zostanie też Supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów (20-21.10.2018).

Ambasadorami projektu, mającego w dużej części elementy edukacyjne, zostały kultowe formacje muzyczne: Czerwone Gitary, No To Co, Trubadurzy, Skaldowie, TSA oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (w 2018 obchodzić będzie 70-lecie). Wszyscy zadeklarowali występ w galowym koncercie 100-lecia w Sali Kongresowej w Warszawie 11 listopada.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE