reklama
reklama

Jaki wzrost zatrudnienia prognozowany jest w 2024?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaki wzrost zatrudnienia prognozowany jest w 2024? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEDostępne raporty oraz analizy wskazują, że w roku obecnym co czwarte przedsiębiorstwo będzie prowadzić rekrutację. Zmiany w technologii oraz niż demograficzny będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo na zatrudnieniu w 2024 roku. Wzrost zatrudnienia jest istotnym wskaźnikiem stanu gospodarki, a także wpływa na zmieniającą się sytuację na rynku pracy.
reklama

Polityka personalna firm

Po pandemii nastąpiło widoczne ożywienie w sferze rekrutacji. Jednak w chwili obecnej pracodawcy ostrożnie podchodzą do zatrudniania nowych osób. Prognozy dla rynku pracy wskazują, że firmy będą miały trudności związane z pozyskaniem nowych pracowników. Głównymi powodami są: niedobór wykwalifikowanej kadry, a także ich wysokie oczekiwania finansowe.

Głównymi powodami planowanych zatrudnień w firmach jest rozwój biznesu (48%), potrzeby znalezienia zastępstwa za odchodzącego pracownika (40%) oraz zmiany w strukturach przedsiębiorstwa (11%).

Opinie o pracodawcach

W momencie przeglądania ofert pracy, poszukiwania trzeba rozpocząć od określenia stanowisk, które będą adekwatne do posiadanych umiejętności. Należy określić wymagania, jakie dane stanowisko powinno spełniać (np. wysokość wynagrodzenia, możliwość pracy zdalnej). W kolejnym kroku warto również sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy. Można to zrobić na portalach zawierających takie opinie od byłych i obecnych pracowników czy na forach społecznościowych. np. GoWork.

reklama

Atmosfera w miejscu zatrudnienia jest znacznie bardziej istotna niż zarobki w długofalowej perspektywie. W związku z tym, opinie mogą mieć znaczący wpływ na to, czy potencjalny kandydat, złoży aplikację lub zaakceptuje ostateczną ofertę.

Zatrudnienie w 2024 a wpływ technologii na rynek pracy

Według analizy pojawiające się w 2024 roku oferty pracy będą przede wszystkim kierowane do specjalistów z branży IT, sprzedaży, produkcji, a także inżynierii.

Przewiduje się również zwiększenie wdrażania rozwiązań cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, która będzie miała wpływ na zwiększenie efektywności jak i szybkości pracy człowieka. W związku z tym istotne będą kompetencje cyfrowe u potencjalnych pracowników. Z jednej strony AI będzie mogło wykonywać pracę mniej wyspecjalizowanych osób (sztuczna inteligencja już w chwili obecnej potrafi stworzyć kod prostych programów), a z drugiej będą potrzebne osoby do jej obsługi, co stworzy zupełnie nowe miejsca pracy (np. pasterz robotów).

reklama

Należy również pamiętać o zmianach demograficznych. W chwili obecnej więcej osób odchodzi na emeryturę, niż wychodzi na rynek pracy, co może się przekładać na zmniejszenie ilości osób z pożądanymi przez danego pracodawcę umiejętnościami. 
Specjaliści o określonych kompetencjach mogą optymistycznie patrzeć na rok 2024. Rynek pracy będzie im sprzyjał. Rozwój technologiczny będzie jednak stopniowo zmniejszał zapotrzebowanie na słabiej wyspecjalizowanych pracowników, gdyż ich rutynowe obowiązki, będą wykonywane automatycznie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama