Reklama

Zespół z Woli Gułowskiej triumfuje w Mordach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MGOK Mordy

Zespół z Woli Gułowskiej triumfuje w Mordach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Spektakl "U Maciejów" Zespołu Obrzędowego "Zawsze Razem" z Woli Gułowskiej zyskał uznanie jury w Regionalnym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Mordach (powiat siedlecki). Przegląd zorganizowano 17 listopada.

Przegląd zainicjował rok temu dyrektor placówki, Łukasz A. Wawryniuk. Wydarzenie adresowane jest do amatorskich grup teatralnych, które przygotowują spektakle obrzędowe w oparciu o tradycje ludowe z terenu Mazowsza i Podlasia.

W tegorocznej komisji konkursowej zasiedli: prof. ndzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka (folklorystka, literaturoznawca, dyrektor Instytutu Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, członek zarządu IOV - Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej), Paweł Warowny (folklorysta, etnolog, regionalista, instruktor i kierownik zespołów ludowych i obrzędowych) oraz Piotr Dorosz (etnomuzykolog, kompozytor, instrumentalista, założyciel i lider Kapeli Dorosza - zespołu odtwarzającego tradycje muzyczne wschodniego Mazowsza, grającego na autentycznych zabytkowych instrumentach). Jurorzy przy ocenie występów brali pod uwagę nawiązanie do tradycji ludowej Mazowsza i Podlasia, wierność tradycji regionalnej, wartości artystyczne i poznawcze prezentowanych spektakli oraz widowisk i ogólny wyraz artystyczny.

- Organizujemy przegląd, by dać  możliwość do prezentacji i oceny aktualnego stanu amatorskiego ruchu teatralnego w środowisku wiejskim, aby promować i popularyzować wiejskie grupy teatrów obrzędowych, reaktywować, przybliżyć zachować od zapomnienia i ochronić tradycję, zwyczaje i wierzenia ludowe z terenu wsi Mazowsza i Podlasia. Chcemy też stworzyć szansę wymiany doświadczeń oraz budowania więzi regionalnych przez kształtowanie przywiązania do tzw. „małej ojczyzny” - wylicza Ł. Wawryniuk.

Pierwsze miejsce zajął Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej za spektakl „U Maciejów przed odpustem na Siewnu”. Drugie miejsce (ex aequo) przyznano Grupie Teatru Obrzędowego i Poetyckiego „Klimontowianki” (spektakl „Podlaskie kiszenie kapusty”) oraz Grupie Teatru Obrzędowego „Podlasianki” (spektakl „Jesienny wieczór u Józefów, czyli o pannie z dzieckiem”). Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomu i nagrody finansowe.

- Bardzo ważne jest zachowanie od zatracenia dawnych zwyczajów i obyczajów życia wiejskiego. Dzięki państwa pracy i zaangażowaniu w ochronę kultury ludowej wiemy nie tylko z książek jak dawniej wyglądało życie na polskiej wsi - powiedziała podczas ogłoszenia wyników Beata Walęciuk- Dejneka.

Przegląd odbył się w ramach projektu Ku chwale tradycji, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE