Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a jej autorami są dr hab. Elżbieta Rączy i Jakub Izdebski. Koncepcję graficzną serii stworzyła Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, natomiast opracowanie graficzne wystawy jest dziełem Karola Czechowicza. Recenzję przygotowali dr Aleksandra Namysło i dr hab. Filip Musiał.
Warto podkreślić, że wykorzystane zdjęcia pochodzą z różnych źródeł, takich jak Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum w Przeworsku, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Krakowie, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Wikimedia Commons oraz prywatne zbiory.
Na planszach z archiwalnymi fotografiami i dokumentami ukazane są różnorodne formy pomocy udzielanej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona została zarówno pomoc zorganizowana, jak działalność "Żegoty", jak i indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Wystawa dokumentuje szeroki wachlarz działań podejmowanych przez Polaków, którzy z ryzykiem dla własnego życia ratowali Żydów w czasie zagłady. Ponadto, na wybranych przykładach zostały zaprezentowane losy osób represjonowanych za tę działalność oraz powojenne relacje ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich, które zostały uratowane przez Polaków. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą wzruszającą ekspozycją, która rzuca światło na bohaterskie czyny Polaków podczas II wojny światowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.