Reklama

Reklama

W Parku Miejskim stanie tężnia solankowa. Wygrała budżet obywatelski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W Parku Miejskim stanie tężnia solankowa. Wygrała budżet obywatelski  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie ŁUKÓW Łukowianie wybrali „Budowę tężni w parku miejskim w Łukowie” jako projekt do zrealizowania w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Pomysł wybudowania tężni poprała ponad połowa wszystkich osób, które zagłosowały.

Reklama

Budżet obywatelski w wysokości 300 tys. zł zaistniał po raz pierwszy w historii samorządu w Łukowie.   Mieszkańcy zgłosili swoje propozycje inwestycji do wykonania. Zespół ds. budżetu wybrał 11 z nich. Od 14 do 25 marca trwało głosowanie na najlepszy zdaniem mieszkańców projekt do zrealizowania w bieżącym roku budżetowym. Ważny głos oddało 625 osób. 

Po zliczeniu wszystkich ważnych głosów, zwycięzcą został projekt dotyczący budowy tężni solankowej w parku miejskim, na który zagłosowało 326 mieszkańców. Drugie miejsce zajęła propozycja renowacji boiska treningowego „Górka” zlokalizowanego w sąsiedztwie stadionu miejskiego przy ul. Warszawskiej, na który swój głos oddało 90 osób. Trzecie miejsce zdobył pomysł ustawienia na terenie miasta 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów, który zyskał uznanie 65 osób. Pozostałe projekty zyskały mniej niż 45 głosów.

Wyniki głosowania na projekty do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego:  

1.Budowa tężni solankowej w parku miejskim w Łukowie – 326 głosów

2.Renowacja boiska „Górka” – 90 głosów

3.Rowerowy majsterkowicz - 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów – 65 głosów

4.„Naturalny plac zabaw” – 43 głosy

5.PUMPTRACK UKF – 40 głosów

6.Miasteczko ruchu drogowego – 20 głosów

7.Utwardzenie terenu - łącznika ul. Parkowej z bulwarem nad Krzną – 14 głosów

8.Zielone płuca Łukowa - część I – 12 głosów

9.Oświetlenie i zagospodarowanie łącznika między osiedlami Chącińskiego i Klimeckiego – 8 głosów

10.Czy wiem czym oddycham? – 6 głosów

11.Remont 350 m chodnika na ul. Sienkiewicza – 1 głos

 Budowa tężni została wpisana do budżetu na sesji Rady Miasta Łuków 1 kwietnia. Wartość projektu oszacowano na kwotę 297 tys. zł co oznacza, że tężnia wyczerpuje limit zabezpieczonych środków na budżet obywatelski w Łukowie na ten rok.  

W budżecie obywatelskim wygrał projekt na wybudowanie małej tężni solankowej z małą architekturą w postaci ławek i leżanek, stworzenie miejsca odpoczynku, poprawy zdrowia poprzez inhalację wziewną. W tężni specjalne urządzenia będą pompować solankę czyli wodę z jodem, żelazem czy magnezem, dzięki czemu będzie ona na gałązkach tarniny odparowywać, a mieszkańcy będą mogli się inhalować. Lokalizacja: Park Miejski w okolicach "mówiących kamieni" lub w innym miejscu. Szacunkowa wartość projektu: 297 tys. zł.

Tężnia to drewniana budowla z gałązkami tarniny lub brzozy, a w środku  znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Mikroklimat panujący wokół tężni jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Tężnia to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy