Reklama

Reklama

150 dni na wybudowanie tężni w Parku Miejskim. Taką inwestycję wybrali mieszkańcy z Budżetu Obywatelskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

150 dni na wybudowanie tężni w Parku Miejskim. Taką inwestycję wybrali mieszkańcy z Budżetu Obywatelskiego  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie ŁUKÓW Tężnia to pierwsza inwestycja z budżetu obywatelskiego. Wybuduje ją firma Aquarius Środa & Holisz z Międzyrzecza Dolnego. Miasto już podpisało z wykonawcą umowę na wykonanie inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Reklama

 Łukowianie wybrali "Budowę tężni w parku miejskim w Łukowie" jako projekt do zrealizowania w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski w wysokości 300 tys. zł został uchwalony po raz pierwszy w historii samorządu w Łukowie. Budowa tężni została wpisana do budżetu na sesji Rady Miasta Łuków 1 kwietnia. Wartość projektu oszacowano na kwotę 297 tys. zł. Do przetargu na budowę tężni zgłosiła się tylko jedna firma i okazało się, że kwota, którą proponuje, jest wyższa niż  zabezpieczona w budżecie i wynosi 350 tys. 550 zł.

 - Zaproponowałem radzie, żeby mimo wszystko zrealizować to zadanie, biorąc również pod uwagę, że jest to głos mieszkańców i pierwszy budżet obywatelski, więc byłoby słabo, gdybyśmy z inwestycji zrezygnowali. Rada się zgodziła niemal jednogłośnie, dodatkowe środki zostały wpisane do budżetu - mówi burmistrz Piotr Płudowski.

Zaprojektują i zbudują

Miasto już podpisało umowę z wykonawcą, który ma 150 dni na zbudowanie tężni.

 - Zadanie jest realizowane w formule "zaprojektuj i  wybuduj". Wiem, że prace projektowe zostały już rozpoczęte. W tym tygodniu mamy zaplanowane spotkanie z wykonawcą w celu przekazania mu terenu budowy – dodaje burmistrz.150 dni to czas, w którym wykonawca musi zaprojektować tężnię, pouzgadniać decyzje budowlane, wykonać prace przygotowawcze na gruncie, a potem w dość krótkim czasie dokonać montażu gotowych elementów wiaty i tężni, które będą wcześniej  przygotowane w siedzibie firmy, po czym przewiezione do Łukowa i zmontowane.  

 

Tarnina i solanka

Średnica altany, w której zostanie umieszczona centralna kolumna z tarniny z płynącą solanką, wyniesie około 8 m. Ważną część stanowi zakopany pod ziemią zbiornik o pojemności kilku metrów sześciennych na solankę, która będzie podawana stamtąd na gałęzie tarniny. Altana będzie sześciokątna, wokół solankowej kolumny staną ławeczki, na których można usiąść i wdychać solankę, bogatą w jod i inne pierwiastki.

Co ciekawe, budowa tężni w parku wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków, bo Park Miejski jako teren znajduje się w ewidencji zabytków.

– Myślę, że konserwator nie stanie nam na drodze, bo z historyczności parku w tej chwili niewiele już pozostało -  tylko miejsce, natomiast ani układ alejek, ani infrastruktura nie nawiązują do tego, co było przed wojną - wyjaśnia Płudowski.

 Tężnia stanie na zielonej przestrzeni w odległości kilkunastu metrów od parkowej fontanny.

Tężnia to drewniana budowla z gałązkami tarniny lub brzozy, a w środku znajduje się specjalne urządzenie do pompowania słonej wody, które rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. To daje mikroklimat wokół tężni podobny jak nad morzem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy