Tężnia i pomysł jej powstania w Łukowie zwyciężył wśród projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Za tężnią lobbowały m.in. środowiska senioralne na czele z Łukowską Radą Seniorów. Została zbudowana pod koniec ubiegłego roku, a zaczęła działać w połowie kwietnia tego roku. Kosztowała 350 tys. zł. Nasz dziennikarz spotkał przy tężni dwie seniorki. - Jak byłam w sanatorium w Ciechocinku to codziennie chodziłam pod tężnię i dobrze, że teraz mogę iść na spacer do parku i też z niej skorzystać – mówiła jedna ze nich. Zdrowotne działanie tężni polega na tym, że po gałązkach tarniny lub brzozy, umieszczonych wewnątrz łukowskiej tężni spływa solanka, pompowana przez specjalne urządzenie. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Mikroklimat panujący wokół tężni jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Tężnia to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę.
Posiedź przy tężni w parku. Powdychaj solankowy aerozol z mikroelementami
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Magdalena Oknińska
reklama
Przeczytaj również:
Informacje łukowskieŁUKÓW W parku miejskim w Łukowie można posiedzieć przy tężni i powdychać solny aerozol, który dobrze wpływa na drogi oddechowe.
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.