Dzięki powstaniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Łukowa jest szansa, że to marzenie o nowym dworcu w końcu może się spełnić.
Miejski Obszar Funkcjonalny Łukowa został stworzony w ramach Strategii Województwa Lubelskiego na lata 2021–2027. Jest to inicjatywa obejmująca miasto Łuków, gminy Łuków i Stanin oraz powiat łukowski. MOF działa na podstawie porozumienia powiatowo-gminnego oraz Strategii Rozwoju Ponadlokalnego.
W Łukowie powstanie nowy dworzec PKS
W strategii tej, przyjętej przez samorządy, znalazł się m.in. zapis o realizacji działania pod nazwą: "Zakup oraz modernizacja niskoemisyjnego taboru autobusowego wraz z niezbędną infrastrukturą oraz rozbudowa i przebudowa infrastruktury transportu publicznego".Zadanie to wprowadziły do Strategii MOF Łukowa władze powiatu łukowskiego. I na tej podstawie będą mogły otrzymać unijne dofinansowanie na budowę nowego dworca PKS w Łukowie oraz zakup nisko i zero-emisyjnych autobusów.
- Budowa dworca była rozważana od dłuższego czasu. Mamy już koncepcję, którą opracowaliśmy przed pandemią. Niestety, COVID-19 pokrzyżował nasze plany. Naszym priorytetem stało się wówczas przetrwanie firmy - mówi Tomasz Madoń, prezes łukowskiego PKS.
Spółka planuje złożyć wniosek o finansowanie na budowę nowego dworca, rewitalizację placu manewrowego oraz zakup do pięciu autobusów o zerowej lub niskiej emisji.
- Zeroemisyjne autobusy obejmują modele wodorowe i elektryczne, natomiast niskoemisyjne to pojazdy na gaz CNG oraz klasyczne, czyli diesel spełniający wysokie normy emisji spalin - wyjaśnia dyrektor.
Jak zaznacza Tomasz Madoń, projekt nowego dworca został już zaprojektowany, a obecnie trwają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ze względu na ochronę zabytków na obszarze. Następny krok to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
- Jednocześnie pracujemy nad koncepcją placu manewrowego. Przewidujemy pewne zmiany w układzie stacji odjazdowych, zwiększenie ilości zieleni oraz uporządkowanie tzw. pawilonów handlowych. Projektowany budynek będzie charakteryzować się nowoczesnym designem i większą ilością przestrzeni zielonej, co sprawi, że całe miejsce będzie prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie - dodaje Madoń.
Dworzec wart około 10 mln zł
Tomasz Madoń podkreślił, że spółka jest w dobrej sytuacji finansowej. Nie ma obecnie żadnych kredytów, dzięki czemu będzie mogła zaciągnąć pożyczkę przy realizacji tej inwestycji. Prezes PKS zaznaczył, że dofinansowanie z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wynosi 80 proc., z kolei pozostałe 20 proc. będzie musiała pokryć spółka z własnych środków.- Aktualnie trudno precyzyjnie określić, jak duża będzie konieczność skorzystania z kredytu. Niemniej jednak nie są to kwoty, które wpłyną znacząco na funkcjonowanie spółki. Szacujemy, że wartość tego przedsięwzięcia wyniesie około 10 milionów, a więc 20 proc. tej sumy to 2 mln zł. Jesteśmy w stanie wygospodarować taką kwotę bez negatywnego wpływu na finanse czy kondycję spółki - zaznaczył Tomasz Madoń.
- Dodatkowo warto wspomnieć, że uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędnym warunkiem do złożenia wniosku o środki finansowe. Dlatego również spieszymy się, aby być przygotowanym od strony formalnej. Kolejnym krokiem w procesie będzie ogłoszenie przetargu na budowę dworca. Planujemy, że finał całego przedsięwzięcia nastąpi w roku 2025 - dodał Madoń.
Prezes PKS podkreślił, że procedura rozliczania środków unijnych jest rygorystyczna, więc terminy muszą być ściśle przestrzegane - zależy nam również na tym, abyśmy, mogli szybko ją zrealizować. Firma nie zawiesi bowiem działalności. Będziemy zobligowani przetrwać ten okres trudnych warunków, a także zminimalizować uciążliwości dla pasażerów. Plan jest taki, aby większość robót odbywała się w okresie wakacji, kiedy przewozy są zmniejszone - mówi Madoń.
Jak będzie wyglądać nowy dworzec?
Pod względem architektonicznym budynek będzie składał się z dwóch elementów połączonych ze sobą. Na parterze przewidziany jest dworzec, natomiast na piętrze znajdować się będą pomieszczenia biurowe.- Powierzchnia całego budynku będzie wynosić około 400-500 metrów kwadratowych. W zakresie infrastruktury energetycznej planowane jest zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak fotowoltaika, dotyczy to ogrzewania i oświetlenia. Wszystkie te elementy są mocno akcentowane w projektach finansowanych ze środków unijnych - zaznacza prezes PKS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.