Reklama

Reklama

STOCZEK ŁUKOWSKI. W mieście stadion, w gminie kanalizacja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

STOCZEK ŁUKOWSKI. W mieście stadion, w gminie kanalizacja  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Boom inwestycyjny nad Świdrem .

Reklama

Ponad 5 milionów na dwie inwestycje płynie do miasta Stoczek Łukowski.  Pierwsza - 4,5 mln zł - wydana zostanie na rewitalizację boiska przy Zespole Szkół w Stoczku. 

- Chodzi o pełnowymiarowe boisko piłkarskie, z bieżną i oświetleniem - mówi nam burmistrz Marcin Sentkiewicz. Dodaje, że miasto bardzo potrzebuje tej inwestycji, bo młodzi garną się do piłki, a i starsi lubią wieczorami pokopać dla relaksu.  

 

Prace przy boisku mogą ruszyć wczesną wiosną.  Rewitalizacja parku Chojak to drugie zadanie w ramach Polskiego Ładu. Już wcześniej powstał tu mini plac zabaw i elementy siłowni. Teraz za 540 tys. zł miasto wybuduje chodnik z oświetleniem. 800-metrowy trakt będzie monitorowany. Staną również ławeczki.

- Powstanie piękne miejsce do wypoczynku, którego mieszkańcy potrzebują - kończy Sentkiewicz. 

 

 

Gmina Stoczek Łukowski otrzymała dofinansowanie w wysokości  6 mln 540 tys. zł z przeznaczeniem na  budowę kanalizacji sanitarnej w Jedlance, Szyszkach, Jamielniku-Kolonii, Chrustach, Starym Jamielniku i Toczyskach.

 

 - Uważam, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, że małe samorządy mogą skorzystać z pieniędzy z Polskiego Ładu na wykonanie kanalizacji. Uważam, że jest jak najbardziej pożądane, właściwe i bardzo się z tego dofinansowania  cieszymy w przypadku naszej gminy. Jeśli spojrzymy na mapę Polski, jeśli chodzi o poziom dostępności do sieci kanalizacyjnej, czy mapę naszego powiatu, to okaże się, że tak naprawdę żyjemy na jednej wielkiej bombie ekologicznej.

U nas w gminie wsie Jedlanka czy Szyszki to są większe miejscowości, które do tej pory nie miały kanalizacji, głównie z tego powodu, że mają niecentralne położenie. Ale dla nich już mamy wybudowane oczyszczalnie, bo ścieki z Jedlanki Szyszek, Jamielnika, Toczysk  trafią do oczyszczalni w Woli Kisielskiej – mówi Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski.

 

- Dzięki temu wsparciu, w gminie Stoczek w zasadzie zakończymy budowę kanalizacji zbiorczej. Mamy już ponad 40 proc. mieszkańców korzystających z sieci kanalizacyjnej. Jak na obszary wiejskie, to jest bardzo dobry wynik. Mamy dwie oczyszczalnie, a w przyszłym roku zbudujemy jeszcze oczyszczalnię w Róży - taką malutką, lokalną. W oczyszczalni w Woli Kisielskiej mamy dwa reaktory: jeden to jest 500 m3 na dobę, drugi zapasowy 200 m3 na dobę, a w tej chwili korzystamy w granicach 300 m3 ścieków na dobę. Czyli mamy już dla wszystkich mieszkańców zbudowane oczyszczalnie ścieków.

A te miejscowości, które pozostaną bez sieci kanalizacyjnej, będą korzystały z przydomowych oczyszczalni ścieków, albo ze szczelnych szamb. Poziom urbanistyczny i niskie zaludnienie tego terenu powoduje, że kanalizacja zbiorcza jest tu nieopłacalna i w ogóle nie jest brana pod uwagę – tłumaczy Czub.

CZYTAJ TAKŻE: 

 

 -  Tak naprawdę dzięki temu wsparciu właściwie kończymy budowę kanalizacji sanitarnej w gminie Stoczek Łukowski. Tam, gdzie planowaliśmy, to w 100 proc. wykonamy kanalizację sanitarną – począwszy od Kienkówki na zachodzie gminy przy granicy z Mazowszem do Jedlanki, od Róży Starej do Woli Kisielskiej i Kisielska - we wszystkie strony będziemy mieli zbudowaną kanalizację – wylicza wójt.

Róża Stara i teren północny gminy będzie miała swoją oczyszczalnię. Gmina już ma zapewnione środki finansowe z PROW na jej budowę.   

 

- Jesteśmy na etapie dokumentacyjno-przetargowym i w przyszłym roku zbudujemy tę oczyszczalnię. Jest planowana dla północnej części naszej gminy, czyli miejscowości Róża Stara, Róża Podgórna, Wólka Różańska, Łosiniec, Rosy. Ze względu na stopień urbanizacji tego terenu i ilość osób nie będzie tutaj szybko budowana sieć kanalizacyjna, a być może wcale, ale "nigdy nie mów nigdy". Ale gdyby rzeczywiście przybywało tam mieszkańców, to bierzemy pod uwagę rozbudowę kanalizacji na ten teren. Natomiast jeśli będzie stagnacja lub ubytek mieszkańców, to  ustawa dopuszcza szczelne szamba na terenach niezurbanizowanych. Będziemy proponować wtedy takie rozwiązanie, aby zachęcać mieszkańców do posiadania szczelnych szamb i niewylewania ścieków na pola, tylko do korzystania z oczyszczalni. Tutaj chcielibyśmy opracować  program polegający na tym, że gmina by częściowo finansowała wywóz ścieków ze szczelnych szamb do oczyszczalni. Ale to jest jeszcze przed nam – mówi MarekCzub.

Gmina składała także wniosek na budowę świetlic w Kamionce i Wólce Poznańskiej i będzie się ponownie ubiegać o dofinansowanie na ich budowę w drugim naborze do Polskiego Ładu.

CZYTAJ TAKŻE: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy