Reklama

Reklama

ŁUKÓW Zagłosuj na inwestycje z Budżetu Obywatelskiego. Zobacz zgłoszone propozycje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

ŁUKÓW Zagłosuj na inwestycje z Budżetu Obywatelskiego. Zobacz zgłoszone propozycje   - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Mini stacje obsługi rowerów? Pumptrack? Tężnia solankowa? Miasteczko ruchu drogowego? A może renowacja boiska „Górka”? Od poniedziałku 14 marca można głosować na projekty zgłoszone do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Po raz pierwszy w historii samorządu w Łukowie mieszkańcy zadecydują, na co wydać część miejskich pieniędzy. Łukowianie zgłosili  11 propozycji inwestycji. Poniżej prezentujemy opisy projektów,   lokalizacje i szacunkowe koszty, pochodzące z wniosków, które mieszkańcy Łukowa składali do Urzędu Miasta od 7 do 18 lutego. Projekty zostały zaopiniowane przez Zespół ds. budżetu obywatelskiego, który wybrał wnioski podlegające pod głosowanie.

1.Rowerowy majsterkowicz - 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów:

Zakup i montaż  w 10 lokalizacjach na terenie miasta samoobsługowych stacji obsługi rowerów, dostępnych bezpłatnie codziennie 24 h/na dobę, zawierające niezbędne narzędzia umożliwiające dokonanie napraw części w rowerach, pompkę z adapterem na wszystkie zawory rowerowe oraz do kół w wózkach dziecięcych i inwalidzkich. Lokalizacja: park miejski, okolice dworca PKP, Kompleks   „Zimna Woda”, okolice cmentarza  przy ul. Zapowiednik, parking przy ul. 700-lecia i ul. Stasia i Nel, parking przy SP nr 5 i pływalni „Delfin”, Bulwar 100-lecia Odzyskania Niepodległości, teren przy parkingu miejskim na ul. Prusa, teren zielony w pobliżu skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Radzyńską i ul. Świderską. Szacunkowa wartość projektu: 62 414 zł.

2.Zielone płuca Łukowa - część I

Wykonanie nasadzeń całorocznych roślin typu pnącza na odcinku 400 m na ogrodzeniach pływalni letniej „Delfin” oraz kortów tenisowych, w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. bulwaru nad Krzną.  Projekt zakłada stworzenie tzw. „zielonej wyspy”, która poprawi okoliczną scenerię zarówno pod względem wizualnym jak i ekologicznym.  Szacunkowa wartość projekt: 13 800  zł.

 3.Budowa tężni solankowej w Parku Miejskim w Łukowie:

Wybudowanie małej tężni solankowej z małą architekturą w postaci ławek i leżanek, stworzenie miejsca odpoczynku,  poprawy zdrowia poprzez inhalację wziewną. Tężnia działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową strefę relaksu, jest  wskazana dla osób starszych i dzieci, leczy choroby dróg oddechowych. Lokalizacja: Park Miejski w okolicach „mówiących kamieni” lub w innym miejscu. Szacunkowa wartość projektu: 297 000 zł.

4.Miasteczko ruchu drogowego:

Korzystanie z Miasteczka Ruchu Drogowego ma przygotować dzieci do bezpiecznego zachowania na drogach. Umożliwi naukę przepisów ruchu drogowego, skutecznie poprawi bezpieczeństwo na ulicach miasta i nie tylko. W miasteczku można organizować egzaminy na kartę rowerową. Lokalizacja: Działka w Łukowie przy ulicy 700-lecia, tuż za sklepem „Biedronka”. Szacunkowa wartość projektu: 121 000 zł.

  5.Czy wiem czym oddycham?

 

 Zakup  czujników zanieczyszczeń pyłowych i gazowych i umiejscowienie ich przy głównych obiektach publicznych Łukowa. Powstanie sieć monitoringu zapylenia i zanieczyszczeń  na obszarze miasta. Lokalizacja czujników: szkoły podstawowe, OSiR, Urząd Miasta. Szacunkowy koszt: 96 000  zł.

6.Naturalny plac zabaw:

Budowa placu zabaw z naturalnych materiałów: piasek, pieńki, kłody uatrakcyjni pobyt najmłodszych na świeżym powietrzu. W aktywnym wypoczynku pomogą drewniane huśtawki i domki, gumowe figury wspinaczkowe. Lokalizacja: Działka przy Żłobku i Przedszkolu Miejskim nr 2 w Łukowie. Szacunkowa wartość projektu: 233 000 zł.

7.Renowacja boiska „Górka”:

Kretowiska, nierówności, brak oświetlenia powoduje, że liczba osób trenujących w tym miejscu stale się zmniejsza. Projekt zakłada wykonanie automatycznego nawodnienia, oprysku na krety, dosianie brakującej trawy bez konieczności niszczenia obecnej nawierzchni,  wykonanie oświetlenia boiska. Lokalizacja: Boisko treningowe „GÓRKA” za płytą główną na stadionie przy ul. Warszawskiej 15. Szacunkowy koszt: 226 050 zł.

8.Utwardzenie terenu - łącznika ul. Parkowej z bulwarem nad Krzną:

 Dziś teren ten jest nieutwardzony, błotnisty, z wybojami,  błotem i głębokimi kałużami.  Projekt zakłada utwardzenia terenu na szerokości 5 m  i długości ok. 175 m  płytami betonowymi oraz nasadzeń niskich drzewek i niskiej roślinności plus 4 śmietniczki. Cele:  poprawa bezpieczeństwa i estetyki, ułatwienie poruszania się dla działkowców i spacerowiczów. Szacunkowa wartość: 299 750 zł.

9.Remont 350 m chodnika na ul. Sienkiewicza:

Obecna nawierzchnia chodnika jest miejscami zniszczona, nierówna i z ubytkami. Projekt zakłada wymianę chodnika od ronda na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i ul. Kryńskiego, wzdłuż ul. Sienkiewicza i do ul. Kilińskiego na długości  350 m  i 2 m  szerokości. Materiał: kostka brukowa.  Szacunkowa wartość: 188 900 zł

10.Oświetlenie i zagospodarowanie łącznika między osiedlami Chącińskiego i Klimeckiego:

Montaż 2 nowoczesnych latarni ulicznych technologii LED na odcinku ok. 50 metrów traktu pieszego łączącego os. Chącińskiego i os. Klimeckiego, ponieważ w nocy przestrzeń ta jest niedoświetlona i   wykonanie nasadzeń niskich drzewek i niskiej roślinności ozdobnej. Szacunkowa wartość: 94 100 zł.

11.PUMPTRACK UKF:

Budowa asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack o długości pętli ok. 200 metrów wraz z  ławkami, oświetleniem, koszami na śmieci, monitoringiem, zielenią. Pumptrack to specjalnie zaprojektowany tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu lub ósemki, składający się z garbów (muld), zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” – ta specyfika  umożliwia z jednej strony małym dzieciom w bezpieczny sposób oswoić się z rowerem na nierównościach terenu, stawia też wyzwania doświadczonym użytkownikom. Może spełniać rolę rowerowego placu zabaw dla ludzi w każdym wieku, a także dla osób jeżdżących na deskorolkach, rolkach bądź hulajnogach. Lokalizacja:  działka przy ul. 700-lecia w Łukowie w pobliżu supermarketu. Szacunkowy koszt: 300 000  zł.

Do piątku 25 marca trwać będzie głosowanie mieszkańców na projekty, które mogą być zrealizowane w pierwszej w historii łukowskiego samorządu edycji budżetu obywatelskiego. O realizację „walczy” 11 projektów zaproponowanych oddolnie przez mieszkańców. Miasto ma do wydania na ten cel 300 tys. zł.

Projekty, zgłaszane przez mieszkańców od 7 do 18 lutego, przeszły ocenę formalną i merytoryczną przez Zespół złożony z miejskich radnych i pracowników Urzędu Miasta. Teraz natomiast ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu danej inwestycji do realizacji podejmą sami łukowianie, którzy wezmą udział w najważniejszej części całej procedury budżetu obywatelskiego, jaką jest głosowanie.Przypominamy, że prawo udziału w głosowaniu na projekty do zrealizowania ze środków budżetu obywatelskiego mają mieszkańcy Łukowa, którzy w dniu głosowania ukończyli 13 rok życia. Dolna granica wieku jest dyktowana chęcią zaoferowania budżetu obywatelskiego jako usługi powszechnej, dostępnej do różnych grup wiekowych, promującej proobywatelskie postawy od lat szkolnych. Warto jednak pamiętać, że osoby, które nie ukończyły 18 lat, oprócz samego głosu, będą musiały wrzucić do urny zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na oddanie głosu.

 

Głosowanie trwać będzie do piątku 25 marca i odbywać będzie się poprzez wrzucenie wypełnionej papierowej karty do głosowania z listą projektów do specjalnej urny. Uwaga! Głosowanie będzie imienne, tj. wymagać będzie podania imienia i nazwiska osoby głosującej, a także daty jej urodzenia oraz adresu zamieszkania. Dane te posłużą jedynie weryfikacji faktu zamieszkiwania na terenie Łukowa ze zbiorem mieszkańców posiadanym przez Urząd Miasta. Po zakończeniu głosowania oraz podliczeniu wszystkich głosów, karty z danymi osobowymi mieszkańców zostaną zniszczone.

Głosy na projekty budżetu obywatelskiego będzie można oddawać w Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Łuków (ul. Piłsudskiego 14) w godzinach pracy urzędu, tj. 7:30 - 15:30 lub w Łukowskim Ośrodku Kultury (ul. Wyszyńskiego 20) w godz. 10:00 - 18:00. Ten drugi punkt jest wyjściem naprzeciw tym osobom, które np. ze względów zawodowych lub szkolnych nie mogłyby oddać głosu w godzinach wcześniejszych. Ponadto osoby zainteresowane oddaniem głosu w sposób elektroniczny, będą mogły zeskanować wypełnioną prawidłowo kartę do głosowania (i w razie potrzeby załącznik w postaci zgody na oddanie głosu przez osobę niepełnoletnią) i wysłać ją za pośrednictwem platformy ePUAP na konto Urzędu Miasta.

Głos będzie ważny tylko wtedy, gdy na karcie do głosowania mieszkaniec wypełni wszystkie wymagane dane i postawi znak „X” przy JEDNYM popieranym przez siebie projekcie do zrealizowania. W przypadku postawienia dwóch lub więcej znaków „X” bądź oddaniu pustej karty, głos będzie potraktowany jako nieważny. Gdy mieszkaniec wypełni więcej niż jedną kartę (niezależnie w jakim punkcie głosowania), głos również będzie nieważny. Dodatkowo, głos będzie nieważny również wtedy, gdy mieszkaniec odda jeden głos w formie papierowej, a drugi w formie elektronicznej (tj. przez ePUAP).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy