reklama
reklama

ŁUKÓW Wmurowali kapsułę czasu w fundamenty krzyża przy Kolegiacie(ZDJĘCIA). Co jest w kapsule?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieŁUKÓW Kapsuła czasu została wmurowana w fundamenty Krzyża Misyjnego przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Umieszczono w niej symbole Łukowa- aktualne w latach 20 - stych XXI wieku.
reklama

 Uroczystość zorganizowano z myślą o kolejnych pokoleniach mieszkańców Łukowa. W piątek, 16 września  na placu Narutowicza przed łukowską kolegiatą zebrali się przedstawiciele władz miasta, miejskich organizacji i klubów, radni, proboszcz Jerzy Cąkała  oraz mieszkańcy. Zaprezentowano przedmioty, które miały trafić do kapsuły, po czym umieszczono je w metalowej, szczelnie zakręcanej tubie, którą  burmistrz Piotr Płudowski umieścił w otworze przygotowanym w fundamentach. Władze Łukowa „wysłały” list do przyszłych pokoleń. W piątek 16 września na Placu Narutowicza, przed budynkiem zabytkowej kolegiaty, została zainstalowana kapsuła czasu. Schowano w niej m.in. przedmioty z miejskimi symbolami, fotografie oraz różaniec. Uroczystość zorganizowało Miasto Łuków.

reklama

Do kapsuły czasu schowano pluszowego misia, symbolizującego zwierzę znajdujące się w herbie Łukowa, miejską flagę, przypinkę i magnes z herbem miasta. Włożono też kilkadziesiąt fotografii pokazujących życie w mieście oraz ważne wydarzenia z najnowszej historii Łukowa. Zdjęcia oraz filmy umieszczono także na pendrive, który być może będzie mógł być uruchomiony w przyszłości. Jedno ze zdjęć było wyjątkowe, ponieważ zostało zrobione podczas samej uroczystości 16 września.

Kapsuła czasu umieszczona została w fundamentach przyszłego krzyża misyjnego, który zastąpi stary, zniszczony podczas wiosennej wichury. Krzyż ustawiony zostanie jeszcze w tym roku przed dawnym zespołem klasztornym Pijarów - barokowym kościołem należącym do parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

reklama

 Swoje miejsce kapsule znalazła także figurka tancerzy, ofiarowana przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, okolicznościowa tabliczka klubów motocyklowych Bears Riders i Girls Riders, zawieszka wykonana własnoręcznie przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy okolicznościowy medal z biegów ks. Brzóski. Do kapsuły trafiły też okolicznościowa pocztówka z okazji Roku Bronisława Chącińskiego, aktualne wydania lokalnych gazet oraz monety pochodzące z 2022 r. Na wieki schowany został także różaniec podarowany przez ks. Jerzego Cąkałę, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego.

Ważnym przedmiotem, który został „wysłany” do przyszłych pokoleń, był również wspomniany okolicznościowy list, podpisany przez burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Oklińskiego oraz wspomnianego „gospodarza” miejsca, ks. Jerzego Cąkałę. Wszyscy podkreślali wyjątkowość chwili i wyrażali nadzieję na odnalezienie kapsuły czasu w przyszłości. Podkreślano, że ideą przekazania wiadomości do przyszłych pokoleń było pokazanie dzisiejszego Łukowa i jego mieszkańców.  W uroczystości zorganizowanej przez Miasto Łuków wzięli także udział miejscy radni, pracownicy Urzędu Miasta oraz mieszkańcy.  

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama