Reklama

Reklama

ŁUKÓW. Radny Bober chce uczczenia Bronisława Chącińskiego. Propozycja leży na stole

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

ŁUKÓW. Radny Bober chce uczczenia Bronisława Chącińskiego. Propozycja leży na stole - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Radny Łukasz Bober z Alternatywy dla Łukowa chce aby rok 2022 w mieście był rokiem honorowego obywatela Bronisława Chącińskiego. Bober złożył odpowiedni wniosek w biurze Rady

Reklama

Jak czytamy we wniosku radnego Chąciński był założycielem Łukowskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Był też współzałożycielem powiatowego oddziału PCK, którego prezesem została jego żona Stefania. Wspomagała ona również działalność społeczną męża działając w Towarzystwie Dobroczynności i w Kole Ziemianek.  Do tego opiekowała się sierotami z sierocińca z sióstr Szarytek. 

 

Chąciński doceniając znaczenie lokalnej prasy zainicjował i wspierał utworzenie gazet: "Pamiętnik Łukowski" oraz Głosu Ziemi Łukowskiej. 

 Jak przytacza radny Bober Chąciński był wszechstronnie wykształconym lekarzem, a także wielkim patriotą. Zmarł nagle 13 czerwca 1922 roku.  Od razu po śmierci rada miasta nadała mu tytuł honorowego obywatela Łukowa. Nie zachował się jednak protokół z posiedzenia.  Prawdopodobnie został zniszczony podczas bombardowania i pożar Urzędu Miasta 25 lipca 1944 roku. 


- W 2022 roku przypada równa setna rocznica śmierci Bronisława Chącińskiego a także setna rocznica nadania mu honorowego obywatelstwa - argumentuje swój wniosek radny.  Ostatnio łukowska Rada Miasta zdecydowała, że  rok 2022 będzie rokiem w naszym mieście rokiem błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Pragnę jednak zauważyć, że podobne praktyki są stosowane w Polsce, że dany rok może mieć wielu patronów - kończy Bober. 

 

WNIOSEK RADNEGO ŁUKASZ BOBERA: 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy