Reklama

Reklama

Rok 2022 - rokiem doktora Bronisława Chącińskiego. Będziemy poznawać jego postać

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rok 2022 - rokiem doktora Bronisława Chącińskiego. Będziemy poznawać jego postać - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Dr Bronisław Chąciński patronuje jednemu z łukowskich osiedli, a Szkoła Podstawowa Nr 4 nosi jego imię. Teraz bliżej poznamy jego działalnośc, ponieważ 2022 będzie rokiem doktora Bronisława Chącińskiego w Łukowie.

Reklama

Rada Miasta zdecydowała, że w Łukowie rok 2022 będzie rokiem Bronisława Chącińskiego. Tym samym w przyszłym roku łukowianie uczczą dwie ważne postaci:  błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego wcześniej uznano za patrona nadchodzącego roku i lekarza -społecznika z Łukowa.

Inicjatorem uchwały o uznaniu roku 2022- rokiem Bronisław Chącińskiego był radny  Łukasz Bober z Alternatywy dla Łukowa.  Bober złożył odpowiedni wniosek w biurze Rady, a ta na ostatniej sesji go przyjęła.

 - W 2022 r. przypada 100. rocznica śmierci doktora Chącińskiego oraz 100. rocznica nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Łukowa. Warto po latach na nowo przypomnieć sylwetkę zasłużonego mieszkańca naszego miasta  – podkreśla Bober.

 Urodził się w 1868 r. w Nagórzycach koło Piotrkowa Trybunalskiego. W Łukowie zamieszkał w  1897 r.  Prowadził praktykę lekarską.  Był dobrym, wszechstronnie wykształconym lekarzem z zakresu położnictwa, chirurgii, chorób wewnętrznych i zakaźnych. Założył oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Straż Ogniową i udzielał się w organizacjach społecznych. Zainicjował budowę miejskiej łaźni i elektrowni. Z jego inicjatywy zmodernizowano i zreformowano szpital miejski. Powołał do życia lokalną prasę: „Pamiętnik Łukowski” oraz „Głos Ziemi Łukowskiej”. Udzielał się w samorządzie przedwojennym, zasiadając w Zarządzie Łukowskiej Rady Powiatowej i pełniąc funkcję prezesa Rady Miejskiej. Zmarł nagle 13 czerwca 1922 r.  podczas wygłaszania przemówienia z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohatera Powstania Styczniowego, ks. Stanisława Brzóskę. W 1922 r.w uznaniu jego zasług dla miasta, Rada Miasta Łukowa nadała dr Bronisławowi Chącińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łukowa. 

 

- Bardzo dziękuję za tą inicjatywę. W przyszłym roku będziemy wspominać, pokazywać i przybliżać mieszkańcom dwie wspaniałe postaci: ks. Kardynała Wyszyńskiego i dr Chącińskiego - mówi burmistrz  Piotr  Płudowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy