reklama
reklama

Zaproszenie na wystawę oraz wykład o życiu i działalności regionalisty i patrioty Jana Stanisława Majewskiego. W najbliższy czwartek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zaproszenie na  wystawę oraz wykład o życiu i działalności  regionalisty i patrioty Jana Stanisława Majewskiego. W najbliższy czwartek - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez GMINA ADAMÓW W czwartek 25 kwietnia o godz.12:30 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Adamowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy i wykład o Janie Stanisławie Majewskim – urodzonym w Adamowie bohaterze i wielkim patriocie, który ważną rolę odegrał w historii Stanina, Adamowa, Łukowa, Kocka.
reklama

     Organizatorem spotkania jest biblioteka. Prelekcję na temat Jana St. Majewskiego  poprowadzi Anna Frelek-Chmiel - prezes Fundacji Dziedzictwo i Nowoczesność. Wsparli ją pasjonaci Ziemi Łukowskiej - Magdalena Bilska i Justyna Jarosz-Romaniec.

     Pani Anna będzie opowiadała o Janie St. Majewskim, jego rodzicach, rodzeństwie, rodzinie, żonie i dzieciach, o patriotyzmie, o życiu mieszkańców różnych miejscowości, o działalności na rzecz mieszkańców, o jego śmierci i upamiętnieniu jego osoby. Będzie można obejrzeć zdjęcia bohatera i Ziemi Łukowskiej z jego czasów.  

𝙅𝙖𝙣 𝙎𝙩𝙖𝙣𝙞𝙨ł𝙖𝙬 𝙈𝙖𝙟𝙚𝙬𝙨𝙠𝙞- regionalista, historyk, działacz regionu łukowskiego, dziennikarz. Urodził się w Adamowie, natomiast mieszkał także w Staninie, Ernestynowie, Łaskarzewie.
Jedna z ulic w Adamowie otrzymała nazwę Jana Stanisława Majewskiego Uchwałą nr X/49/86 Gminnej Rady Narodowej w Adamowie z dn. 22 lipca 1986 r. w sprawie nadania nazw nowo powstałym ulicom.
Jego ojciec - Władysław brał udział w strajkach sprzeciwiając się rusyfikacji, a jednocześnie żądając wprowadzenie języka polskiego w szkołach i urzędach. Przez to on sam był wielokrotnie osadzany w więzieniach, natomiast rodzina zmuszona była do zmiany miejsc zamieszkania. Jan Stanisław jako 16. letni młodzieniec rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela w Staninie, Jonniku, Anoninie. To wielki patriota, żołnierz a także pomysłodawca wielu inicjatyw społecznych. Napisał wiele artykułów prasowych i książek. Za swoją działalność w czasie II wojny światowej został aresztowany, a następnie więziony w Radzyniu, Lublinie, Oświęcimiu. Zginął w 1941 r. w obozie Flossenburg w Bawarii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama