Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

ZUS sam pozyska dane z sanepidu do wypłaty chorobowego

wiadomosci Osoby, które trafiły na kwarantannę lub izolację i ubiegają się o wypłatę świadczenia chorobowego, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

mo

Opublikowano: 24 października 2020 15:00 | Aktualizacja: 23 października 2020 23:31

Decyzja sanepidu o kwarantannie lub izolacji albo zwolnienie lekarskie to dokumenty, które uprawniają do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego, a także do zasiłku opiekuńczego, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka.

 

Dotychczas decyzję sanepidu trzeba było dostarczyć do pracodawcy lub ZUS.

 

Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie też udostępniał te informacje płatnikom składek – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Osoby, które sanepid skierował na kwarantannę lub objął izolacją, już teraz nie muszą dostarczać decyzji do ZUS lub pracodawcy, żeby uzyskać świadczenie. ZUS będzie samodzielnie pobierać potrzebne dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (systemu EWP), w którym zapisywane są informacje z sanepidu.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, ZUS będzie także przekazywał dane o kwarantannie i izolacji pracodawcom. Informacje te pojawią się na ich profilach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Na ich podstawie płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. Ubezpieczony również będzie mógł sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu w PUE ZUS.

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni jednak nadal pamiętać o powiadomieniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

 

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  Zasiłek pogrzebowy.

  A nawet gdy ktoś trafi na kwarantanne to i tak pracodawca nawet gdy o tym wie to może nam wręczyć prezent wypowiedzenie i mieć nas pracowników daleko w dupie. Bo może zatrudnić nowego pracownika i starego wywalić na zbity ryj.. Kogo teraz obchodzi choroba pracownika tak jak obchodziło urzędu gops Stanin że dały niby dziecku jedzenie w szkolnej stołówce za darmo a puzniej Jak dziecko chciało Już jeść przy stoliku to idiotki puznie zabrał i same zjadły i dziecko wywalił a dziecko że zelzami woczach musiało opuścić stołówkie. W urzędach pracują same panie że wsi które potrzebują pomocy psychologa i psychiatry. Pieniądze gops ma na to co nie trzeba i tylko by okradaly ludzi z kasy a jak pomóc to już ich nie ma.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Ewp

  Z tego co wiem to lekarze nie wpisują danych do EWP co jest ich obowiązkiem.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -1

  Kanapka

  Tylko ciekawe czy sanepid wpisze te dane do systemu EWP. Bo jak narazie to wielki bałagan jest wszedzie. Sanepid nie jst w stanie już nic ogarnąć.Mina potem zrzednie jak nie dostaniesz chorobowego tylko trzba bedzie urlop wypoczynkowy wpisać na kwarantannie bo nie ma nigdzie informacji że byłeś na kwarantannie. Zawsze można pójść później z tym do sądu....Polska to piękny kraj....