Reklama

Znamy wyniki matur

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Znamy wyniki matur - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 789 osób z powiatu łukowskiego pisało w tym roku maturę. Egzamin ten zdało 87% abiturientów, co plasuje powiat łukowski w czołówce województwa. Jak egzamin dojrzałości pisali uczniowie działających w Łukowie szkół średnich?

Sukces uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie i konieczność pisania poprawek w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. To wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który pisali absolwenci szkół średnich funkcjonujących w naszym mieście oraz powiecie. We wtorek 3 lipca zostały opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną statystyki dotyczące wyników matur. Jak z konkretnymi przedmiotami poradzili sobie młodzi ludzie?

W przypadku szkół średnich mających siedzibę na terenie Łukowa, najlepiej z tegorocznymi maturami poradzili sobie uczniowie IV LO im. Jana Pawła II, uzyskując zdawalność na poziomie 98,3%. Egzamin pisało tu 169 osób, dwie z nich bez powodzenia. Na drugim miejscu uplasowało się I LO im. T. Kościuszki z wynikiem 96,6% (264 piszących maturę, nie zdało 9), a na trzecim Zespół Szkół nr 3 im. W. Reymonta ze zdawalnością rzędu 90%. W popularnym „Rolniku” majowe egzaminy pisało 210 osób, 19 z nich bez powodzenia.

78% zdanych matur odnotować może w tym roku Zespół Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie. Tu egzamin dojrzałości pisały 32 osoby, 25 z nich z pozytywnym skutkiem. Najniższy wynik odnotował natomiast Zespół Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza. W „Alejach” na 56 osób przystępujących do matury, egzamin ten zdało jedynie 30 uczniów. Wynik 54% zdanych matur odstaje od innych działających na terenie Łukowa szkół.Wyniki maturalne wyglądają inaczej, gdy zestawimy je z innymi powiatami w województwie lubelskim. Jak informuje na swoich stronach internetowych Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, reprezentanci powiatu łukowskiego (87% zdanych matur - przyp. red.) wykazali się lepszą wiedzą niż np abiturienci z powiatów bialskiego (76% zdanych matur), łęczyńskiego (60%), radzyńskiego (83%) czy Białej Podlaskiej (82% zdanych matur), Lublina (85%), Chełma i Zamościa (odpowiednio 79% i 78% zdanych matur).

Jeszcze inaczej tegoroczne matury wyglądają w rozbiciu na licea ogólnokształcące i technika. W tym przypadku - zgodnie z danymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - na 537 licealistów piszących w powiecie łukowskim egzamin dojrzałości, zdało go 91%. W technikach maturę pisały 252 osoby, 79% z nich z pozytywnym skutkiem. Dla porównania licealiści z powiatu łęczyńskiego pochwalić się mogą jedynie 38% zdawalnością egzaminów, a uczniowie liceów z powiatu lubelskiego zdawalnością rzędu 64%. Uczniowie techników z naszego powiatu okazali się natomiast lepsi od maturzystów z tego typu szkół m.in. w powiatach bialskim (65%), włodawskim (51%), lubartowskim (67%), czy opolskim (38% zdanych matur w technikach).

Kolejna opublikowana przez OKE statystyka dotyczy poszczególnych przedmiotów pisanych przez maturzystów. Uczniowie szkół z powiatu łukowskiego (a więc szkół z Łukowa oraz Adamowa, Radoryża Smolanego i Stoczka Łukowskiego) - już bez podziału na licea ogólnokształcące i technika - uzyskali średnio 59% na egzaminie z języka polskiego (786 piszących), 61% z matematyki (786 osób), 73% z języka angielskiego (611 piszących), 65% z języka rosyjskiego (154 osoby piszące egzamin z tego przedmiotu), 54% z języka niemieckiego (20 osób). Ponadto jedna osoba pisała egzamin z języka hiszpańskiego, uzyskując wynik 74%.

Liczby te są lepsze chociażby od powiatu chełmskiego, gdzie średni wynik egzaminu z języka polskiego to 36%, bądź lubelskiego, gdzie egzamin ten zakończył się średnim wynikiem 51%. Z kolei uzyskany przez uczniów z powiatu łukowskiego wynik z języka angielskiego (73% - przyp. red.) jest również lepszy niż na przykład wyniki rzędu 55% z powiatu chełmskiego, 61% z powiatu opolskiego, 71% z powiatu lubartowskiego, czy jedynie 56% z powiatu lubelskiego.

Maturzyści z powiatu łukowskiego okazali się też jednymi z najlepszych w matematyce. Na 24 powiaty (w tym 4 grodzkie) w województwie lubelskim, nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce, ulegając jedynie o jeden punkt procentowy Miastu Lublin i zostawiając w tyle m.in. powiat zamojski (46%), chełmski (33%), łęczyński (40%) czy bialski (49%). Królowa nauk nie okazała się więc taka straszna.

W przypadku osób piszących maturę z przedmiotów dodatkowych, padły jeszcze inne wyniki. Średni wynik z biologii w powiecie łukowskim to 34% (160 piszących), chemii 57% (99 osób), geografii 32% (258 piszących), historii 40% (45 piszących), informatyki 21% (32 maturzystów), WOS-u 33% (98 osób piszących ten przedmiot). Dla porównania średni wynik biologii w powiecie lubelskim to 19%, chemii w powiecie zamojskim 4%, geografii w powiecie lubartowskim 25%, historii w powiecie chełmskim 14%, informatyki w powiecie tomaszowskim 10%, i wosu w powiecie opolskim 14%. Nasi uczniowie - choć niektórzy zapewne rozczarowani i niezadowoleni ze swojego wyniku - mają powody do zadowolenia, przynajmniej w porównaniu z innymi powiatami Lubelszczyzny.

Przed maturzystami czas na wybór szkół wyższych. Natomiast ci, którzy oblali maturę, mogą skorzystać z sesji poprawkowych. Odbędą się one pod koniec wakacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE