Reklama

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To był jubileuszowy - XXV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. W tym roku odbywał się w dwóch miejscach: Puławach i Woli Okrzejskiej. Zlotowiczów odwiedzili przedstawiciele trzech pokoleń Sienkiewiczów.

Od 26 do 28 maja odbywał się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorami i gospodarzami Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Tradycja organizacji zlotów sięga roku 1993, kiedy to ówczesny dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, zainicjował pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Sienkiewiczowskich. Ten pierwszy zjazd braci sienkiewiczowskiej odbył się w Woli Okrzejskiej, kolejne na terenie wielu miast i miasteczek w Polsce. Tak było i tym razem.  

Na tegoroczny XXV już zlot przybyli reprezentanci kilkudziesięciu szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, w tym jedna szkoła z Czech. Galę inaugurującą zlot w Puławach zaszczycili swoją obecnością aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman oraz prawnuczka pisarza Anna Dziewanowska. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu twórca filmowej „Trylogii” Jerzy Hoffman:

Szkoły sienkiewiczowskie mają szczególną szansę wykształcić najbardziej wartościowych Polaków, gdyż swą pracę opierają na ponadczasowych wartościach bijących z utworów Henryka Sienkiewicza.

Po uroczystej gali goście zaproszeni zostali do Pałacu Czartoryskich w Puławach na bankiet, podczas którego popłynęły zlotowe wspomnienia z minionych spotkań. Nie obyło się bez niespodzianki. Uczestników nawiedziła bowiem...sama księżna Izabela Czartoryska.

W sobotę zlotowicze dotarli do Woli Okrzejskiej. Zwiedzili Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei oraz złożyli kwiaty na grobie matki pisarza Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej. Na terenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wzięli udział w pikniku integracyjnych pod hasłem „Rajce z Sienkiewiczem”.

Uroczystości w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza miały wymiar nadzwyczaj symboliczny. Na fundamentach byłego dworu Cieciszowskich zgromadzonych gości przywitali gospodarze terenu starosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł, wójt gminy Krzywda Jerzy Kędra oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kopeć. Gośćmi specjalnymi uroczystości była trzypokoleniowa rodzina Sienkiewiczów na czele z wnukiem polskiego Noblisty - Juliuszem Sienkiewiczem, który ze wzruszeniem odwiedził, nie pierwszy już raz, rodzinne strony swego dziada, oglądając w muzealnych salach fotografie rodzinne Jadwigi Sienkiewiczówny - swej ciotki, Henryka Józefa Sienkiewicza - ojca oraz inne pamiątki po wielkim dziadku. Mała Ola, praprawnuczka pisarza po raz pierwszy gościła w muzeum poznając korzenie swych przodków.

Podczas pikniku wszyscy zainteresowani goście mogli nie tylko oglądać, ale także wziąć udział w warsztatach husarskich, które poprowadziło bractwo Chorągiew Jazdy Rzeczypospolitej. Szkoły sienkiewiczowskie z Woli Okrzejskiej, Okrzei i Puław zaprezentowały programy artystyczne. Zlotowicze mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, między innymi odlewając gipsowe popiersia Henryka Sienkiewicza, czy wypalając obrazki z dworkiem w Woli Okrzejskiej. Muzealne sale w tym dniu kryły wiele niespodzianek dla zwiedzających je gości. Na biedermaierowskich kanapach, fotelach przy blasku kominka i migoczących płomieniach świec rozsiadły się postacie z twórczości Henryka Sienkiewicza, a za biurkiem w gabinecie, gości witał sam pisarz wygłaszając mowę laudacyjną z odbioru nagrody Nobla. W dawnych salonie Sienkiewiczów popłynęły dźwięki fortepianu i skrzypiec napełniając dworek aurą ducha minionych czasów.

Spotkanie w Woli Okrzejskiej zakończyło się integracyjnym ogniskiem poprowadzonym przez harcerzy z Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach im. Henryka Sienkiewicza. Śpiewy, pląsy, zabawa wypełniły ciepły majowy wieczór. Wielki krąg zlotowiczów, uściski dłoni, iskierka przyjaźni i słowa pieśni, że powrócimy tu znów zakończyło spotkanie zlotowe w Woli Okrzejskiej.

W niedzielę zlotowicze zwiedzili Puławy, by później rozjechać się na wszystkie strony Polski, od Szczawnicy, Krakowa aż po Tczew, gdzie odbędzie się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. 

Relacją z wydarzenia i zdjęciami podzieliła się z nami dyrekcja Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE