Reklama

ZHP Łuków na Rajdzie Arsenał

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZHP Łuków

ZHP Łuków na Rajdzie Arsenał - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łukowscy harcerze pojechali do Warszawy, by tam oddać hołd bohaterom. Rajd Arsenał przypomniał ważne wydarzenia i nauczył patriotyzmu.

Akcja o kryptonimie „Meksyk II”, czyli akcja pod Arsenałem z 1943 r. to jedno z najgłośniejszych działań zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Jej przebieg opisał Aleksander Kamiński na kartach „Kamieni na szaniec”. Co roku Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę akcji organizuje Rajd Arsenał. Od 18 do 20 marca brali w ni udział drużyny z Hufca ZHP Łuków.

5.  Łukowska Grunwaldzka Drużyna Wędrownicza im. Fryderyka Koziarza, działająca w I LO w Łukowie oraz 13. Bialska Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. ks. Edmunda Barbasiewicza, działająca w SP nr 9 i Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej ruszyły na warszawskie ulice i place, aby wziąć udział w grze miejskiej pod hasłem „Widzieć więcej”.

Na trasie czekały na nich rozmaite zadania. Przeprowadzali wywiady z przechodniami, uczestniczyli w zabawie przy użyciu QR-kodów, zajmowali się ceramiką, spotykali się z powstańcami z 1944 r., dyskutowali o problemach społecznych. Poznawali również historię Warszawy, rozwiązując tematyczne zagadki logiczne i wędrując harcerskimi śladami w stolicy. Z otrzymanych naklejek wszystkie patrole stworzyły bilbord, który zawisł w przestrzeni miejskiej.

18 marca harcerze z Hufca ZHP Łuków reprezentowali ZHP podczas pogrzebu por. Jerzego Miatkowskiego „Zawady”- żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezwisłość”, adiutanta mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Został on skazany na śmierć i zamordowany w mokotowskim więzieniu z wyroku stalinowskich sędziów, a później pochowany na „Łączce” na Powązkach w bezimiennej, zbiorowej mogile. Identyfikacja była możliwa dzięki badaniom DNA ekshumowanych szczątków. Dzięki temu ów żołnierz niezłomny mógł mieć wojskowy pogrzeb, w którym wzięły udział najwyższe władze państwowe z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim na czele.

Główne obchody 73. rocznicy akcji pod Arsenałem odbyły się 20 marca. Rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa Józefa Guzdka. Podczas apelu podniesiono flagę państwową na placu Józefa Piłsudskiego, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty. Kolumny harcerskie przemaszerowały w defiladzie przed pomnikiem, udając się w okolice gmachu Arsenału, gdzie zakończono rajd.

Przedsięwzięcie z jednej strony przypominało ważne wydarzenia historyczne i uczyło patriotyzmu, a z drugiej strony pokazywało, jak można sprostać wyzwaniom współczesności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE