Reklama

Zakażą sprzedaży piwa po północy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Zakażą sprzedaży piwa po północy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z jednej strony zwiększenie liczby punktów, w których będzie można kupić alkohol w Łukowie, z drugiej wprowadzenie zakazu jego sprzedaży w godzinach 0.00 - 6.00. Takie zapisy ma projekt uchwały, którą będą głosować miejscy radni 17 maja.

Do radnych trafił projekt uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Łuków. W noszącym długi tytuł dokumencie wprowadzono zapisy, iż zwiększona ma zostać maksymalna ilość miejsc, w których będzie można kupić bądź wypić piwo, wino czy wódkę na terenie miasta. Uchwała musi zostać podjęta w związku z wejściem w życie rządowej nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, którą w styczniu podpisał Prezydent Andrzej Duda.

I tak w przypadku napojów o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w Łukowie wprowadzony ma być limit maksymalnie 50-ciu tego typu punktów na terenie miasta. W przypadku napojów zawierających od 4,5% do 18% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, limit ma wynieść maksymalnie 30 punktów. Taka sama liczba ma dotyczyć również miejsc sprzedających na wynos mocny alkohol, taki jak wódka (alkohol powyżej 18%).

Limity mają wzrosnąć również w przypadku punktów, które będą sprzedawały alkohol do spożycia na miejscu (głównie puby i lokale gastronomiczne). Zgodnie z zapisami projektu uchwały maksymalnie w 50 miejscach będzie można spożywać alkohol do 4,5% oraz piwo, a w 30 miejscach alkohol od 4,5% do 18% i powyżej 18%. Co ważne dla przedsiębiorców, ważność zachowują dotychczasowe koncesje na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na terenie miasta. Nie zmieniają się też odległości od obiektów chronionych, takich jak szkoły i kościoły, gdzie zakazana jest sprzedaż alkoholu.

Skąd powyższe zmiany liczbowe? Rządowa nowelizacja nakłada na Miasto Łuków obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a nie jak dotychczas limitu punktów sprzedaży. Limit zezwoleń obejmuje także zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5% oraz piwa. Przepisy wprowadzają też możliwość dodatkowego ograniczania sprzedaży alkoholu na terenie gmin, z czego władze chcą jak najbardziej skorzystać.

Uchwała, nad którą będą debatować radni, zawiera zapis zakazujący w godzinach 0.00 - 6.00 sprzedaży alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży. Czy to oznaczać będzie, że alkoholu nie kupimy nocą na przykład na stacjach paliw? Z pewnością w czasie miejskiej sesji padnie wiele pytań na ten temat.

-----------------

Obowiązujące jeszcze na dzień dzisiejszy regulacje znaleźć można w miejskich uchwałach, udostępnionych chociażby na stronie internetowej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: www.komisja.lukow.pl. Tam możemy przeczytać, że w 2017 roku łączny limit punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w sklepach i lokalach gastronomicznych wynosił w Łukowie 45 miejsc, z czego 22 mogły sprzedawać alkohol na wynos, a 23 do spożycia na miejscu.

W 2017 roku ogólna liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych (w tym sprzedających alkohole do 4,5% i piwo) wynosiła w Łukowie roku 69 miejsc, z czego 21 punktów sprzedawało alkohol do spożycia na miejscu, a 48 na wynos. Co ciekawe MKRPiA w przyjętym przez radnych w grudniu 2017 r. Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Łuków na 2018 rok sugerowała, by nie zwiększać liczby punktów sprzedających alkohol. Czy teraz będzie podobnie?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE