Reklama

Wystawa o Stanisławie Moniuszce „TO JEST MÓJ ROK!" w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Wystawa o Stanisławie Moniuszce „TO JEST MÓJ ROK!" w Łukowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od środy - 30 października na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie stanęła wystawa o Stanisławie Moniuszce "TO JEST MÓJ ROK!".

Wystawa na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki, opracowana przez Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie i współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, jest częścią obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Organizatorem wystawy w Łukowie jest Łukowski Ośrodek Kultury.

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki i zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. Na tę okoliczność przygotowana została wystawa „TO JEST MÓJ ROK!". Prezentuje ona najważniejsze dzieła Moniuszki, miasta, w których mieszkał, jego podróże po Europie i jego działalność jako dyrygenta, kierownika opery i wydawcę własnych dzieł. Wystawa opowiada także o rodzinie Moniuszki, która miała ogromny wpływ na jego podejście do kwestii społecznych i artystycznych. Zobaczyć można również mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, zdjęcia rekwizytów i kostiumów z przedstawień operowych oraz wiele innych szczegółów z życia kompozytora. 

Zdjęcia prezentowane w ramach wystawy pochodzą z Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatru Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.
Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista. To autor ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to „Halka", „Straszny dwór" i „Paria"), operetek, baletów i muzyki kościelnej.

Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej".

Wystawa o Moniuszce „TO JEST MÓJ ROK!" w Łukowie będzie eksponowana do 8 listopada.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE