Reklama

Wystawa na Placu Solidarności i Wolności

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Łukowski Ośrodek Kultury

Wystawa na Placu Solidarności i Wolności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Łukowa mogą oglądać plenerową wystawę, która pojawiła się na Placu Solidarności i Wolności w centrum miasta. Jej tematyką jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechodnie i kierowcy mogą w centrum miasta dojrzeć plenerową wystawę poświęconą stuleciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Co widać na poszczególnych jej elementach?

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” odbywa swoistą podróż po polskich miastach. W poniedziałek 17 września instalacja stanęła na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie. Na 30 planszach przedstawiono sześć najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę i jak i informacje związane z tym wydarzeniem i obchodzoną w bieżącym roku jego setną rocznicą.

Na planszach możemy przeczytać, jak kształtowały się polskie granice, jak odbudowywano państwo polskie i jak wyglądały strony Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. W części głównej pokazane zostały sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

- Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości – mówią organizatorzy wystawy.

- Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności – dodają.

Autorzy wystawy są dr Zofia Fenryc i Mateusz Lipko. Przy jej tworzeniu zaangażowali się też Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz oraz prof. Włodzimierz Suleja.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE