reklama

Wypożyczanie samochodów zastępczych - najważniejsze informacje

Opublikowano:
Autor:

Wypożyczanie samochodów zastępczych - najważniejsze informacje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKolizja drogowa lub wypadek, nie wiąże się jedynie ze stresem lub ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu. Warto również pamiętać o tym, że przez taką sytuację, można zostać pozbawionym samochodu. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami jak, chociażby z koniecznością poruszania się komunikacją miejską, ale też ograniczeniem swobody przemieszczania się pomiędzy miastami. Takie ograniczenie w znaczącym stopniu mogą ograniczyć pracę zawodową oraz życie codzienne. Dlatego warto wypożyczyć samochód zastępczy. Należy jednak poznać więcej szczegółów z tym związanych.

Pieniądze tylko w określonej sytuacji

Wiele osób już na początku popełnia zasadniczy błąd. Chodzi tutaj o sam proces wypożyczenia pojazdu. Bardzo ważny jest fakt, że odszkodowanie można otrzymać dopiero po tym, jak zapłaci się za wynajem auta. Dokładne informacje są zawarte w uchwale Sądu Najwyższego i każda osoba, która znalazła się w takiej sytuacji, powinna zajrzeć przede wszystkim do tego źródła.

Warto również zwrócić uwagę na to, że wynajem auta z OC sprawcy nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, które poniesie poszkodowany kierowca. Wszystko zależy od tego, jaka firma zostanie wybrana. Te najlepsze proponują wypożyczenie bezgotówkowe, a wszystkie formalności są załatwiane bezpośrednio z ubezpieczycielem. Biorąc pod uwagę fakt, że naprawa uszkodzonego samochodu może potrwać parę tygodniu lub nawet miesięcy, to ostateczne koszty bywają całkiem spore. Dlatego kierowca nie musiałby się nimi przejmować, tylko zająć się codziennymi sprawami.

Reguły, które się zmieniły

Jeszcze parę lat temu osoby, które mieszkały w większych miastach, właściwie nie mogły liczyć na odzyskanie pieniędzy za wypożyczenie auta. Wszystko przez działającą komunikację miejską, która wykluczała z tego. Nie dotyczyło to tylko poszkodowanych, którzy wykorzystywali samochód do celów służbowych, transportowali nim chorych lub niepełnosprawnych. W konsekwencji spora część ludzi musiała samodzielnie płacić za wypożyczenie samochodu lub korzystać z komunikacji miejskiej. Wspomniane zasady dopiero od niedawna są nieobowiązujące. Na tę chwilę każdy poszkodowany kierowca może ubiegać się o zwrot należności. Dzięki czemu nie ma już żadnego rozgraniczenia i nikt nie ponosi strat. Poprzednią sytuację również zmieniła już wcześniej wspomniana ustawa Sądu Najwyższego. Pracownicy tej instytucji uznali, że chociaż w niektórych miastach jest spora dostępność do komunikacji publicznej, to poruszanie się za pomocą autobusu lub tramwaju, nie zastąpi prywatnego oraz służbowego samochodu.

Jaką wypożyczalnie wybrać?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że często ubezpieczyciele starają się znaleźć sposób na to, by nie wypłacać odszkodowania. Oczywiście chodzi o działania, które są zgodne z prawem. Jednak nie należy wybierać najdroższej wypożyczalni samochodów, ponieważ firma ubezpieczeniowa może nie zgodzić się na pokrycie wszystkich kosztów. Ważne jest również to, by znaleźć wypożyczalnie, które oferują modele aut podobnej jakości i klasy, jak uszkodzony pojazd.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE