Reklama

Reklama

Wójt chce zatrzymać młodych w gminie. Ma plan (WIDEO)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wójt chce zatrzymać młodych w gminie. Ma plan (WIDEO)  - Zdjęcie główne

W wójtem Markiem Czubem rozmawia Łukasz Prusak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Stoczek Łukowski chce uzbroić potężny teren pod budownictwo jednorodzinne.

Reklama

Wójt Marek Czub ze Stoczka Łukowskiego jest najdłużej urzędującym włodarzem w powiecie łukowskim. Obecna kadencja jest jego siódmą. Czub rządzi w gminie Stoczek od początku jej powstawania w 1998 roku. 

 

 

Pytany o podsumowanie dwóch lat obecnej kadencji mówi raczej o szerszej perspektywie i  planach na całą 5-latkę. A te są ambitne. - Planowanie to słowo klucz - podkreśla Marek Czub. Przyznaje, że największym wyzwaniem jest zatrzymanie młodych w gminie. Stąd po pierwsze inwestycje w infrastrukturę: szkoły, świetlice, drogi i kanalizacja. Ale oczkiem w głowie wójta są nowe tereny pod budownictwo jednorodzinne.

Wzdłuż drogi krajowej 76. gmina planuje w przyszłości sprzedaż działek. - Od m. Chrustne do Jedlanki mamy już Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania. Planujemy tu nowe osiedle. Powstanie pond 100 działek - wyjaśnia wójt. Mają mieć one do 12 arów.

Po stronie gminy będzie jeszcze: woda, kanalizacja, oświetlenie i drogi dojazdowe. W najbliższych latach samorząd będzie szukał środków zewnętrznych na uzbrojenie tych terenów. 

Świetlica w każdej wsi 

 

 

Do zatrzymania młodych  potrzebna jest jeszcze infrastruktura. Stąd m.in. duży plan budowy nowych i doposażania starych świetlic. - Chcemy, żeby taka była w każdej miejscowości - zaznacza Czub. Tylko w ostatnim czasie gmina wyposażyła w niezbędne meble i urządzenia nowo powstałej świetlicy w Starym Jamielniku. Trwa zagospodarowanie terenu koło świetlicy w Jagodnem. W budowie są długo wyczekiwane świetlice w: Nowych Kobiałkach, Januszuwce i Celeju. W tym roku powstała też zupełnie nowiutka świetlica w Starym Jamielniku.

Wyremontowana została świetlica w  Nowej Prawdzie, całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 40 tys. zł 

 

Dostęp do kultury 

 

 

Samorząd Stoczka mając już nowoczesną Gminną Bibliotekę w Kobiałkach chce wzmocnić jej dwie filie. 

Tu z pomocą przychodzą pieniądze unijne. Gmina dostała prawie 1,7 mln zł z Unii na projekt "Przebudowa i rozbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania świetlicy wiejskiej na filię biblioteki publicznej w Jedlance". Wartość inwestycji to 2,2 mln zł. 

Filia biblioteczna będzie też w Starej Prawdzie. W obu gmina planuje zatrudnienie animatorów kultury. - Moim marzeniem jest to aby filia powstała też w Starej Róży i Kisielsku lub Woli Kisielskiej - mówi wójt. 

 

Sport to zdrowie 

 

W październiku zakończyły się prace przy zagospodarowaniu terenu rekreacyjnego przy świetlicy w Mizarach. Do dyspozycji Mieszkańców są już: zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i "pajączkiem" do wspinania, biegacz, huśtawka podwójna metalowa, karuzela tarczowa, bujak sprężynowy i ławostół drewniany. Całkowity koszt inwestycji to 20 tys. zł. 

Z nowej siłowni plenerowej mogą też od niedawna korzystać mieszkańcy Szyszek.  Dodatkowo odrestaurowany został plac zabaw przy szkole. Koszt inwestycji to 30 tys. zł. 

Na tym nie koniec. Nowa powierzchnia poliuretanowa jest pod placem zabaw przy szkole w Toczyskach.

Plac zabaw został przeorganizowany, wykonana została podbudowa i zagospodarowano teren zielony dookoła placu.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy