Reklama

Wirus ASF u bram miasta!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet (zdjęcie poglądowe)

Wirus ASF u bram miasta! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraca temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Na terenie gminy Łuków stwierdzono dwa przypadki wirusa u dzików. Powiatowy Lekarz Weterynarii uspokaja jednak rolników.

Ważna wiadomość dla rolników z gminy Łuków oraz gminy Trzebieszów. W lesie niedaleko Kownatek potwierdzono dwa przypadki wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Zarażone zostały w sumie cztery dziki, które zauważono w kompleksie leśnym niedaleko granicy z powiatem radzyńskim.

Jak informuje w specjalnym piśmie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie Leszek Mioduski, w przypadku zauważenia wirusa ASF, ustanowiona zostaje strefa skażona obejmująca teren przylegający do administracyjnych granic miasta. Jest to: od strony zachodniej obszar ograniczony wschodnią granicą miasta Łuków oraz drogą krajową nr 63 Łuków-Radzyń Podlaski do granicy powiatu łukowskiego w obrębie miejscowości Dminin; od południa i wschodu teren wzdłuż granicy powiatu łukowskiego z powiatem radzyńskim; od północy droga wojewódzka nr 806 Łuków-Międzyrzec Podlaski począwszy od miejscowości Dębowierzchy.

W Gminie Łuków obszar skażony ASF obejmuje natomiast miejscowości Aleksandrów, Dminin, Gołąbki, Jeziory, Kownatki, Łazy, Podgaj, Rzymy-Las, Rzymy-Rzymki, Strzyżew, Suchocin, Turze Rogi, Wagram, Zarzecz Łukowski. W Gminie Trzebieszów ta sama informacja dotyczy mieszkańców Dębowicy, Dębowierzchów, Karwowa, miejscowości Szaniawy-Matysy, Szaniawy-Poniaty, Trzebieszowa, Trzebieszowa Pierwszego i Trzebieszowa Drugiego.

Czy pojawienie się wirusa ASF w powiecie łukowskim oznaczać będzie konieczność wyłożenia mat dezynfekujących na drogach, a w skrajnych przypadkach wybicie trzody chlewnej? Leszek Mioduski - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie uspokaja i informuje, że takie rzeczy miałyby miejsce dopiero w przypadku stwierdzenia wirusa u świń. Obecne zagrożenie spowodowane jest jedynie za sprawą dzików, więc nie ma konieczności aż tak restrykcyjnego radzenia sobie z chorobą. Mioduski prosi jednocześnie, aby rolnicy zastosowali tzw. bioasekurację i przestrzegali kilku zasad, określonych w specjalnym rozporządzeniu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina także, że od połowy ubiegłego roku na terenie wybranych gmin powiatu łukowskiego obowiązuje określony decyzją Komisji Europejskiej obszar ochronny, czyli tzw. żółta strefa. Są to gminy Łuków, Trzebieszów, Wojcieszków, Stanin, Krzywda, Adamów i Serokomla. Nie wiadomo natomiast, czy obszar ten zyska miano strefy czerwonej, niosącej dodatkowe obostrzenia dla rolników. Leszek Mioduski uspokaja, że na dzień dzisiejszy po znalezieniu wirusa ASF w zwłokach dzików niedaleko Kownatek można mówić co najwyżej obszarze skażonym w obszarze ochronnym.

- Być może obszar skażony nie zostanie rozszerzony o nowe terytoria, ponieważ podjęliśmy niezwłoczne działania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu wirusa ASF. Decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska, która może zmienić kategorię zagrożenia - dodaje.

L. Mioduski przypomina, że pod koniec zeszłego roku lekarze weterynarii przeprowadzali kontrole wszystkich gospodarstwach położonych w obszarze ochronnym. Sprawdzane były warunki przetrzymywania zwierząt i niewykluczone, że pomimo ogólnego stosowania się rolników do przepisów, część dochodzeń zakończy się postępowaniem administracyjnym.

- Jeśli ktoś nie będzie przestrzegał nakazów i zakazów określonych w rozporządzeniu, grozić za to mogą kary administracyjne określone w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Nakłada je Powiatowy Lekarz Weterynarii na podstawie wyników przeprowadzonych kontroli - informuje rozmówca.

Same kontrole mają być kontynuowane w przyszłości. Zarządzono także prewencyjny poza planowanym odstrzał dzików. Rolnicy natomiast proszeni są o zachowanie bezpieczeństwa i zastosowanie się do rozporządzenia z 3 stycznia. Mówi ono m.in. o zakazie transportowania trzody bez zgody organu nadzorującego; wprowadzeniu zakazu wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są one przetrzymywane. Ograniczony zostaje handel trzodą, a osoby posiadające te zwierzęta zobowiązane są do dokonania aktualizacji spisu całego inwentarza. Osoby wchodzące i opuszczające gospodarstwo znajdujące się na terenie wskazanym powyżej, muszą przechodzić dezynfekcję, odkażać ręce oraz obuwie. Alarm obowiązuje do odwołania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE