„Wianki nad Krzną” pomyślane zostały w taki sposób, aby w przystępny sposób, poprzez rozrywkę przybliżać widzom część historii, wiedzy oraz tradycji i obyczajów naszego regionu. Zgodnie ze słowiańskim zwyczajem na środku trawnika przed amfiteatrem umiejscowione zostało ognisko, które towarzyszyło całej imprezie.
Na scenie w tym roku gościliśmy dwa tradycyjne teatry obrzędowe: „Jarzębina” z Paszenek w spektaklu „Spór o spadek” oraz „Zawsze razem” z Woli Gułowskiej w przedstawiającej zwyczaje i obrzędy kupalnocne inscenizacji „Dzisiaj Święty Janek”. Recytatorzy Teatru Żywego Słowa działającego w Łukowskim Ośrodku Kultury przygotowali „Pieśń Świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego. O dobry humor naszych widzów zadbali członkowie kabaretowego zespołu „Wohyniacy”, a do wspólnego śpiewania zmobilizowały wszystkich „Niezapominajki” z Dminina, które również poprowadziły nad rzekę barwny korowód z wiankami.
Przez cały dzień trwały warsztaty wyplatania wianków prowadzone przez instruktorki ŁOK; nie zabrakło też gier i konkursów, w tym tego najważniejszego – na najładniejszy wianek. Podobnie jak w roku poprzednim stoły pełne regionalnych przysmaków przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Goździe.
Po raz pierwszy coś dla ciała i ducha – naturalne kosmetyki, świece i eliksiry zaprezentowała Marta Suśniak.
Piękną niespodziankę sprawili wszystkim „Łukowiacy”, którzy muzycznie przywitali nad Krzną korowód panien, pań, a nawet panów niosących wianki. Publiczność pomimo niepewnej pogody dopisała licznie, a wiek uczestników oscylował pomiędzy 9 miesięcy, a 90 lat.
Celem „Wianków nad Krzną” oprócz oczywiście dobrej zabawy jest popularyzacja wiedzy o zapomnianych obrzędach i obyczajach oraz zainteresowanie lokalną specyfiką kulturową. Dlatego niezwykle cieszy nas tak duże zainteresowanie z Państwa strony i serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę za rok.