Reklama

W Tuchowiczu poznali historię Praw Dziecka

Opublikowano:
Autor:

W Tuchowiczu poznali historię Praw Dziecka  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie Zespołu Szkół w Tuchowiczu razem z nauczycielami świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

W środę 20 listopada  Szkoła Podstawowa w Tuchowiczu brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadła wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.


W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpił także Zespół Szkół w Tuchowiczu. Tydzień przed uroczystością dzieci zrobiły gazetkę oraz rozwiesiły na holu plakaty dotyczące praw dziecka przygotowane przez każdą klasę. 


Dzięki temu każdy miał możliwość zapoznania się z tematyką związaną z prawami dziecka. Uczniowie, szczególnie ci najmłodsi, również chętnie zaangażowały się w pompowanie i rozwieszanie na holu niebieskich balonów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka Samorząd Uczniowski naszej szkoły 20.11.2019 roku przygotował apel poświęcony prawom dziecka. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły tego dnia ubrane na niebiesko (kolor UNICEF). Uczniowie przygotowali prezentacje poświęcone prawom dziecka, pracy UNICEF, postaciom Janusza Korczaka i Ludwika Rajchmana. Młodsze dzieci zaśpiewały piosenkę o prawach dziecka. Zorganizowany został także turniej w wykorzystaniem quizów Kahoot przygotowanych przez UNICEF. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w proces przygotowywania, planowania i realizacji działań związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”  - Janusz Korczak

Artykuł przygotowała: Wioleta Gryczka – opiekun Samorządu Uczniowskiego ZS w TuchowiczuUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE