Reklama

Reklama

Unikatowa pamiątka po Sienkiewiczu w posiadaniu okrzejskiego muzeum!

Opublikowano: czw, 5 paź 2017 08:39
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski (archiwum)

Unikatowa pamiątka po Sienkiewiczu w posiadaniu okrzejskiego muzeum! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wzbogaciło się o unikalną pamiątkę po łukowskim nobliście. Mowa o części rękopisu \"Potopu\", która dziś zostanie po raz pierwszy szerszej publiczności.

Reklama

Tą informację można głosić już oficjalnie. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wzbogaci się o najcenniejszą dotychczas pamiątkę po pisarzu. Jest nią część rękopisu „Potopu”, która dotychczas była w posiadaniu prywatnego kolekcjonera.

By zdobyć unikalną pamiątkę po Sienkiewiczu, muzeum jego imienia przeprowadziło akcję zbiórki crowdfundingowej w Internecie i zorganizowało zbiórkę społeczną od osób prywatnych i przedsiębiorców. Wcześniej pomocy odmówiło Ministerstwo Kultury. Oddolną inicjatywę wsparły natomiast m.in. Bank Spółdzielczy w Krzywdzie, Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fundacja PZU i Grupa Azoty Zakłady Azotowe w Puławach. Łącznie udało się pozyskać 70 tys. złotych, za które zakupiono fragmenty sienkiewiczowskiej powieści.

Fragment „Potopu”, który już dziś zostanie po raz pierwszy oficjalnie pokazany w muzeum w Woli Okrzejskiej opisuje wydarzenia wojenne, które miały miejsce po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia. W epizodach wojennych obok głównych bohaterów Trylogii występują postacie m.in. Rocha Kowalskiego i Stefana Czarnieckiego. Karty „Potopu” zawierają sceny zdobycia szwedzkiej chorągwi królewskiej, opis Szwedów w widłach Wisły i Sanu, opis zdobycia Sandomierza czy fragment Poselstwa Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

Jak przekonuje dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski, pięćdziesięciolecie funkcjonowania placówki to idealna okazja by wzbogacić się o tak cenną pamiątkę po nobliście. Jego zdaniem pozyskane rękopisy, prezentowane w miejscu urodzenia pisarza stanowić będą dobro ogólnonarodowe, dostępne dla publiczności. Ich obecność w zbiorach publicznych w okrzejskim muzeum, zachowa karty „Potopu” przed przed ewentualną utratą.

Prezentację rękopisu pisarza zaplanowano dziś po godz. 15.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.