Reklama

Uczcili wydarzenia z Akcji Mitropa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Uczcili wydarzenia z Akcji Mitropa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad setka osób czynnie obchodziła 71. rocznicę przeprowadzenia tzw. Akcji Mitropa w pobliżu linii kolejowej w Szaniawach-Poniatach. Uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę 1 października przy pomniku przypominającym wydarzenia sprzed lat.

Kombatanci i członkowie Armii Krajowej, władze samorządowe i parlamentarne oraz miłośnicy historii i lokalni mieszkańcy wzięli udział w niedzielnych uroczystościach z okazji 71. rocznicy przeprowadzenia Akcji Mitropa w Szaniawach-Poniatach w gminie Trzebieszów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym, na której podkreślano dokonania żołnierzy Armii Krajowej kilkadziesiąt lat temu. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i wiązanek przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 71. lat.

Po okolicznościowych przemówieniach i właściwej części wydarzenia wręczono też medale za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK. Otrzymali je Andrzej Nurzyński, Mirosław Szekalis, Konstanty Strus oraz Ryszard Raniszewski, którzy zaangażowali się w budowę obecnego pomnika niedaleko stacji kolejowej Szaniawy-Poniaty. Wydarzeniu towarzyszyła obecność orkiestry wojskowej z Siedlec oraz kampanii reprezentacyjnej żołnierzy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Obecna była m.in. córka dowódcy Akcji Mitropa, por. Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa - Ewa Stefaniuk. Aktywny udział w upamiętnieniu Akcji Mitropa mieli też uczestnicy zorganizowanych z tej okazji rajdów pieszych i rowerowych z Łukowa, Trzebieszowa oraz Siedlec.


Czym była Akcja Mitropa? 3 października października 1946 r. kilkudziesięcioosobowy oddział w Szaniawach-Poniatach zatrzymał Mitropę, wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki kursujący na trasie Moskwa-Warszawa-Berlin Wschodni. Pociąg wyjęty całkowicie spod jurysdykcji polskiej był symbolem sowieckiej supremacji na terytorium państwa polskiego. Podczas postojów pociągu na dworcach, żołnierze radzieccy napadali na podróżnych w celach rabunkowych, zdarzały się gwałty. Podczas Akcji Mitropa działający na Podlasiu oddział AK-WiN pod dowództwem Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” bez żadnego wystrzału rozbroił i pozbawił mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą  funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy. Akcja odbiła się szerokim echem w kraju, szeroko opisywały ją także ważne agencje światowe.

NKWD nie mogąc pogodzić się z doznanym wówczas uszczerbkiem na honorze, zarządziło natychmiastowy odwet. Wydano rozkaz odnalezienia i likwidacji oddziału, uruchomiono jednostki NKWD, UB, KBW i MO z całego terenu Podlasia. Decydującą bitwę stoczono 5 października 1946 r. w miejscowości Kiełbaski na terenie dzisiejszego powiatu łosickiego. Jednostki przeciwnika miały ogromną przewagę liczebną, wspierane były przez samoloty zwiadowcze. Oddziały Tadeusza Marczuka „Kurzawy” i Franciszka Michaluka ps. „Polny” zostały rozbite. „Kurzawę” aresztowano i męczono w więzieniach UB. Przetrzymywano go w specjalnym więzieniu - oddziale psychiatrycznym, gdzie zmarł w 1972 r. w wieku 49 lat.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE